Komoly bajra figyelmeztethet az alacsony vérlemezkeszám

Az alacsony vérlemezkeszám sok esetben felvetheti a leukémia gyanúját is.

A leukémia viszonylag gyakori daganattípus, mely a hematológiai rákok csoportjába tartozik. Tünetei gyakran általánosak, másnak tulajdonítják őket, ám vannak olyan vérkép eltérések, melyek felvethetik a leukémia gyanúját, több más kórkép mellett. Ilyen például az alacsony vérlemezkeszám, mely általában tűszúrásnyi piros pöttyökben, véraláfutásokban nyilvánul meg. Dr. Kárpáti Ágnest , a Trombózis- és Hematológiai Központ onkohematológusát kérdeztük a témában.

Trombocitopénia- alacsony vérlemezkeszám

A csontvelő által termelt vérlemezkék ( trombociták ) olyan vérsejtek, amelyek segítik a véralvadék-képződést. A vérlemezkék megállítják a vérzést azáltal, hogy összetapadnak és véralvadék dugókat képeznek az erek sérüléseiben. A trombocitopenia olyan állapot, amelyben alacsony a vérlemezkeszám. Lehetnek enyhébb tünetei is, ám súlyos formájában spontán vérzések léphetnek fel a nyálkahártyákon, a bőrön, a belső szervekben. Normál esetben a vérlemezkeszám 150 000 és 400 000 között van, ám ha valaki trombocitopéniában szenved, a száma 150 000 alá esik.

A trombocitopenia tünetei lehetnek a trombocitaszám függvényében :

  • Vérzések (például fogínyvérzés, erős menstruáció, orrvérzés, szemen bevérzések);
  • Kék-zöld foltok;
  • Apró, piros tűszúrásnyi pöttyök a bőrön;
  • Vérszegénység.

Leukémia is okozhatja

Az alacsony vérlemezkeszám hátterében több ok is állhat, általában IPT. Lehet genetikai, de gyakori, amikor valamilyen állapot váltja ki, például vírusfertőzés, SLE ( lupusz ), gyógyszer mellékhatás vagy akár leukémia.

leukémia, vérlemezkeszám
Az alacsony vérlemezkeszám hátterében több ok is állhat. Fotó: Getty Images

A leukémia tünetei gyakran a leukémia típusától függően változnak, és gyakori, amikor összetévesztik más állapotokkal. Egyes panaszok, mint például az éjszakai izzadás, a láz, a fáradtság és a fájdalom, hasonlítanak az influenzaszerű tünetekre. Azonban míg az influenza okozta panaszok idővel enyhülnek, a leukémia tünetei általában két hétnél tovább tartanak, és felléphet mellettük hirtelen fogyás, a csont- és ízületi fájdalmak, valamint vérzések, véraláfutások – ezek a tünetek pedig felvethetik a trombocitopénia gyanúját a betegséghez társuló egyéb véralvadási zavar mellett.

Leukémia esetén az alacsony vérlemezkeszám oka, hogy a rák abnormális sejtjei kiszoríthatják az egészséges sejteket a csontvelőben, ahol vérlemezkék képződnek – magyarázza dr. Kárpáti Ágnes, a Trombózis-és Hematológiai Központ onkohematológusa.

Ha a vérlemezkék száma alacsony és felmerül a hematológiai daganat esélye, az orvos csontvelő biopsziát rendel el, így kiderül, rák okozza-e a problémát, illetve meg lehet határozni a jelen lévő leukémia típusát, és megtervezni a leghatékonyabb kezelési tervet. A leukémia terápiáját annak típusa és a beteg állapota határozza meg. Ez alapján lehet:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Biológiai/immunterápia;
  • Csontvelő-transzplantáció;
  • Kemoterápia;
  • Sugárkezelés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.