A londoni Queen Mary University kutatói ugyanis azt állítják: három olyan fehérjét azonosítottak, amelyek a hasnyálmirigyrákot igen korai állapotában és igen pontosan is azonosítják.
A hasnyálmirigyrák diagnózisa azért is problémás, mert a korai fázisban jelentkező tüneteket - a hátfájást, a súlycsökkenést és a reflux vagy izomhúzódás számlájára írják. Ha a tumorokat ebben a fázisban találnák meg, sokkal könnyebb lehetne műtéti úton kezelni a rákot, ezzel pedig a 3 százalékos túlélési arány könnyen 60 százalékra is nőhetne - állítják a brit kutatók.
A vizeletből kinyerhető fehérjeminta azért is kiemelkedő fontosságú, mert nemcsak a hasnyálmirigyrákot lehet kiszűrni vele, hanem a krónikus hasnyálmirigy-gyulladást is: sok esetben ez a két betegség nagyon nehezen különböztethető meg egymástól. Azt ugyan nem tudjuk, hogy a hasnyálmirigyrákot mi váltja ki, de az eddigi adatok szerint veszélyeztetettebbek a láncdohányosok, a túlsúlyosak, az 50 év felettiek és a frissen diagnosztizált cukorbetegek, illetve azok, akiknek a családjában már előfordult ilyen betegség.
Mind a Queen Mary University kutatói, mind pedig a hasnyálmirigyrákkal foglalkozó kutatók igen reménykedőek azzal kapcsolatban, hogy a módszer átjut a klinikai tesztfázison és bekerül a gyakorlatba. Minderről többet a Clinical Cancer Research szakfolyóiratban lehet megtudni.
Forrás: DailyMail