A szív- és érrendszeri betegségek (szívinfarktus, stroke stb.), világszerte a leggyakoribb haláloknak számítanak, s évente több mint húszmillió ember életét követelik világszerte. Hazánkban minden ötödik, 60 év felett pedig minden második felnőttnek magas vérnyomása van. Mivel sokáig semmiféle tünetet nem okoz, általában csak "csendes gyilkosként" emlegetik. Ahhoz, hogy a már meglévő magasvérnyomás-betegséget hatékonyan karbantarthassuk, elengedhetetlen a gyógyszeres kezelés.
Tudatos magatartással, figyelmes életvezetéssel is nagyban csökkenthetjük a betegség súlyosbodását. A gyógyszeres kezelés alfája és ómegája a betegek együttműködése, terápiahűsége (angol szóval compliance). Ennek hiányában – például helytelen, rendszertelen és nem kellő ideig tartó gyógyszerszedés esetén - komoly tünetek jelentkezhetnek, és az állapotunkban olyan változások állhatnak be, amelyek már visszafordíthatatlanok.
Hogyan lehet a hipertóniát kezelni?
A magas vérnyomás kontrollálására többféle gyógyszercsoport áll rendelkezésre. Egyes készítmények az ún. renin-angiotenzin rendszerbe avatkoznak be. Az angiotenzin konvertáló enzimet gátolják az ACE-gátlók, így akadályozzák meg az angiotenzin II létrejöttét, amelynek legerősebb az érösszehúzó hatása. Vannak, amelyek az adrenalin nevű hormon hatásait a béta-receptorokhoz kötődve kivédik, ebbe a csoportba sorolhatók a béta-blokkolók. Egy megint másik csoportba tartoznak azok a készítmények, amelyek az ereket tágítják, és léteznek olyanok is, amelyek a szervezet vízháztartására gyakorolt hatással csökkentik a vérnyomást . A szakemberek általában egyfajta, egyénre szabott terápiával kezdik a kezelést, kezdetben egyfajta gyógyszert alkalmaznak. A legújabb terápiás protokollok egyre inkább a kisebb dózisú kombinációs kezelés minél korábbi bevezetését javasolják, a mellékhatások és szövődmények megelőzése érdekében.
A kezelések skálája ma már széles
Szerencsére napjainkban már léteznek olyan, betegek által jól tolerálható, 24 órás hatású készítmények, amelyek hatékonyan csökkentik a magas vérnyomást a kockázatos kora reggeli órákban is, akkor, amikor a legnagyobb a szívroham , vagy a stroke kialakulásának a veszélye. Emellett rengeteg kutatás folyik, melyek célja újabb és újabb kezelési eljárások kidolgozása, illetve a meglévő terápiák tökéletesítése. Ma már olyan készítmények érhetők el a piacon, amelyek jól tolerálhatók, kevesebb mellékhatással rendelkeznek. Ennek köszönhetően a betegek terápiahűsége sokkal magasabb, és nagyobb hajlandóságot mutatnak a készítmény rendszeres bevételére. Ezek azért is lényeges tényezők, mivel döntő fontosságúak a súlyos kardiovaszkuláris események megelőzésének hatékony, hosszú távú kezelésében.
A gyógyszeres terápia alapelvei
Ha az orvosi vizsgálat kideríti, hogy a vérnyomás megfelelő szinten tartásához , nem a dózist kell emelni, hanem ez esetben kettős kombináció alkalmazása az ajánlott, de ezt minden esetben a szakorvos dönti el. Természetesen nagyon ritka esetben előfordulhat az is, hogy a kívánt hatást a kettős kombináció alkalmazásával sem érjük el, ilyenkor egy harmadik gyógyszerkészítményt kell a terápiás kezelésbe beemelni.
A gyógyszerészek is szerepet vállalnak a betegek gyógyulásában
Ma már széles körben létezik az úgynevezett gyógyszerészi gondozás, amely három szintre és több részre tagozódik:
- A gyógyszerészi gondozás első szintje az egészségpromóció, amely potenciálisan a teljes lakosságra kiterjed, az egészségkultúra fejlesztését és az egészséges életmód tudatosítását célozza.
- A második szint a krónikus betegségek korai felismerését célozza, amely komoly felkészültséget feltételez a gyógyszerész oldaláról. A krónikus betegségben szenvedő, de még nem diagnosztizált betegek a gyógyszertárakat többnyire felkeresik - az orvosukat nem minden esetben -, és ez a gyógyszerész lehetőségeit növeli. Ha a gyógyszerész rendelkezik a megfelelő ismeretekkel, átirányíthatja a beteget az orvoshoz. A gyógyszerész természetesen nem diagnosztizál, csak a rizikófaktorokra fókuszál.
- A harmadik szint a legösszetettebb, amelynek célja és feladata a már diagnosztizált és orvos által kezelt betegek terápiájának nyomon követése, monitorozás, tanácsadás, egészséges életmódra nevelés. Ennek talán leglényegesebb eleme a mellékhatások kiszűrése, a kockázatok csökkentése és a beteg-együttműködés javítása. Fontos, hogy tájékozott és jól motivált legyen a beteg, és rendszeresen szedje a neki felírt, adekvát gyógyszereket.