Májunk több mint 500 létfontosságú feladatot lát el. Fontos szerepet játszik a szénhidrát, a zsír és a fehérje anyagcserében, részt vesz a vitaminok anyagcseréjében, sőt az A-, D- és B12-vitaminokat raktározza is a későbbi felhasználásukig. Májunknak fontos szerepe van a fertőzésekkel szembeni védekezésben kiszűri a vérből és ártalmatlanítja a méreganyagokat: az alkoholt, a drogokat, hormonokat, baktériumokat.
Iparosodó világunkban még egészségtudatos életmód mellet is számos méreganyaggal kell megküzdenie a májunknak nap, mint nap: minden elfogyasztott étel, minden pohár folyadék után és minden levegővételnél. A vegyipar évente mintegy 400 millió tonnányi vegyi anyagot gyárt. Csak hazánkban több mint 100 ezer különböző, ember által előállított vegyi anyag van forgalomban, így szervezetünk nap mint nap több tízezer mesterséges vegyülettel érintkezik.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) felmérése szerint 107 vizsgált vegyi anyagból 73 biztosan kimutatható a magyar családok - nagyszülők, szülők és gyermekeink - vérében. Azaz mindannyian akaratlanul is egy globális kísérlet alanyai vagyunk, és sokkoló annak tudata, hogy még gyerekeink sem lesznek mentesek a különféle vegyi anyagoktól.
Májbetegségek és tüneteik
Testünk szűrő, feldolgozó és méregtelenítő üzemeként, a máj kiszűri és ártalmatlanítja a mérgező anyagokat, melyeket a levegővételkor belélegzünk, étkezés közben elfogyasztunk, vagy amit folyadékként megiszunk.
A máj az egyetlen olyan belső szervünk, amely képes regenerálódni, egy komolyabb sérülés után önmagát újraépíteni, hiányzó sejtjeit pótolni. Napjainkban akkora mennyiségű veszélyes méreganyag jut szervezetünkbe, amely már túlterheli ezt a létfontosságú szervet, és korlátozza regenerálódási képességét.
A májbetegségek jelei
Májunk elégtelen működése a következő tüneteket okozza:
- extrém fáradékonyság, levertség, rossz közérzet
- fogyás
- étvágytalanság
- gyakori émelygés, hányás
- láz
- a jobb bordaív alatt érzett tompa nyomás
- bőrviszketés
- sárgaság.
A legyengült májunk kevésbé ellenálló a Hepatitis A, B, és C vírusokkal szemben, nagyobb az esélye a májrák és a májcirrózis kialakulásának. Mára, Magyarországon a krónikus májbetegség a 3. legjelentősebb halálokká vált.
Ahhoz, hogy ezeket a problémákat elkerüljük, az egészséges életmódot kell választanunk. A fittség és az egészség csakis rajtunk múlik.
Hogyan védhetjük májunkat?
Egyszerű lépésekkel is óriási változások érhetőek el:
- állítsuk össze étrendünket minél változatosabban, minél többféle élelmiszerből
- naponta többször is együnk nyers gyümölcsöt, zöldségfélét
- igyunk minden nap 2 liter tiszta vizet
- mérsékeljük az alkoholfogyasztást, a szeszes italok energiafelesleget jelentenek szervezetünknek
- minden nap fogyasszunk minél több olyan ételt, italt illetve étrend-kiegészítőt, amelyek sok antioxidánst, A, C és E vitamint tartalmaznak.
Az egészséges szokások kialakítása mellett a természethez is fordulhatunk segítségért, hiszen léteznek régóta ismert és bevált gyógynövények, melyek segítenek májunk egészségének megőrzésében.
Természetes májvédő hatóanyagok
Máriatövis: népies nevén őszbogáncs, szamárkóró
Máriatövis
A májvédelem mai napig legismertebb gyógynövénye, melyet a népi gyógyászatban századok óta sikerrel alkalmaznak, a máriatövis. A máriatövis gyógyászati szempontból is jelentős, komplex aktívanyaga a szilimarin.
A máriatövisből érett magjából kinyert szilimarin, a májsejtek membránjának megerősítésével megakadályozza a méreganyagok bejutását a sejtekbe, így véd:
- az alkohol
- a vírusok
- a gombák
- a vegyi anyagok májkárosító hatásaitól.
Emellett a szilimarin hatékonyan fokozza a méreganyagok kiürülését is a májból - ami különösen a daganatos, kemoterápiával kezelt betegeknél lényeges. A máriatövisből kinyert szilimarin egyúttal segíti az új májsejtek kifejlődését, a károsodott májszövetek megújulását, így pl. az alkohol elhagyását követően segíti a máj regenerálódását.
Májvédelem szempontjából a szilimarin másik fontos tulajdonsága, hogy képes semlegesíteni a szabad gyököket, és megvédeni a májat a káros oxidatív hatásoktól. Valójában a szilimarin antioxidáns hatása az E- vitaminénál tízszer erősebb.
A máriatövis aktívanyaga, a szilimarin aktívan hozzájárul a normális májműködés fenntartásához és hatékonyan alkalmazható valamennyi ismert májbetegség kezelésénél, mint:
- a májcirrózis - a májszövet fokozatos elhegesedése
- a Hepatitis - a máj vírusos megbetegedése
- a zsírmáj - a zsírok túlzott felhalmozódása a májsejtekben
- egyéb májkárosodások - amelyeket a szervezetünkbe kerülő méreganyagok - az alkohol, a gyógyszerek, a drogok és egyéb vegyi anyagok okoznak.
Benedekfű
A középkor legnagyobb borkészítői és borfogyasztói is a bencések voltak. A szerzetesek még a talajt is megízlelték, hogy a dűlők közti különbséget felderítsék. Tapasztalataikat ma is nagyra értékelik így nem meglepő, hogy a bencések nevéhez kötődik a népi gyógyászatban epehajtóként és májvédőként egyaránt ismert benedekfű.
A benedekfű virágos hajtásából kinyert hatóanyagai:
- felerősítik a máriatövis májvédő hatását
- serkentik a májsejtek működését
- hatékonyan védik a májsejteket a vírusokkal szemben is.
Májvédelem szempontjából 2 további természetes összetevőt érdemes még kiemelnünk a cinket és a lecitint.
Cinktartalmú étel például a tökmag, a lencse vagy a tojássárgája
Cink
- hozzájárul a májsejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez
- fontos szerepe van a májsejtek osztódásában, növekedésében, a máj regenerálódásában
- acinka máj méregtelenítését támogatva a szervezetből olyan mérgező fémeket is segít eltávolít, mint pl. az ólom.
Lecitin
A vérben a zsírok szállítását végző fehérjék egyik összetevője. Mivel aktívan részt vesz a zsírsejtek lebontásában, gátolja a koleszterin lerakódását, így a lecitin segít megelőzni a zsírmáj kialakulását.