Korábban csak az idősebb korosztály volt érintett, az Amerikai Szívgyógyászati Szövetség adatai szerint azonban egyre több tizenévest ér utol a stroke, és sok egyéb, körükben eddig nem tapasztalt betegség. A jelenség az egészségtelen életvitellel magyarázható.
Az Egyesült Államokban 25 év alatt 5 százalékról 17 százalékra nőtt az elhízott 12-19 évesek aránya. Ezzel egy időben jelent meg köreikben a korábban kizárólag a felnőttek problémájának tartott 2-es típusú cukorbetegség - a túlsúlyos fiatalok 15 százaléka szenved tőle. A 13-18 éves korosztály meglepően nagy hányadának magas a vérnyomása, emellett a tinédzserek 30 százalékának a koleszterinszintje sem megfelelő. Ha a trend nem változik, a 2000 után született generáció nem fogja túlélni a szüleit.
A problémát fokozza, hogy a korosztály tagjainak jó része fel sem fogja, milyen következményei lehetnek az életmódjának. Nagy részük cigarettázik, aki nem, az is ki van téve a passzív dohányzás ártalmainak, sokan szívnak marihuánát és fogyasztanak alkoholt. A tizenéves lányok körében elterjedt a fogamzásgátló tabletta szedése, amely dohányzással párosítva tovább növeli a stroke kockázatát.
"A mai kamaszok között sokak érrendszere olyan állapotban van, mintha 30 évvel idősebbek volnának" - mondta a kutatás vezetője, Geetha Raghuveer kardiológus. "Bár a vizsgálatban részt vevők átlagéletkora 13 év volt, artériáik azonban egy 45 évesének feleltek meg."
A kockázati tényezők kiiktatásával a stroke-os esetek 80 százaléka megelőzhető lenne. A szülők a következőket tehetik:
Mindig mutasson jó példát! Mozogjon, mérsékelten fogyasszon alkoholt, ne dohányozzon!
Korlátozza otthonában a magas cukortartalmú üdítők, édességek fogyasztását, ritkán vigye a gyermeket gyorsétterembe!
Határozzanak meg közösen mindennap néhány olyan órát, amikor nem használják a tévét és a számítógépet! Ebben az időben mozogjanak, sportoljanak együtt!
A közös családi étkezések alkalmával egészséges ételek kerüljenek az asztalra! Fogyasszanak elegendő teljes kiőrlésű élelmiszert, zöldséget és gyümölcsöt. Kisebb adagokat szedjen a gyereknek!