A brit hivatalos étrend, az Eatwell plate arra vonatkozóan fogalmaz meg ajánlásokat, hogy öt nagy élelmiszer-csoportból - zöldség-gyümölcsből, tejtermékből, gabonafélékből, húsból és feldolgozott élelmiszerekből - milyen arányban érdemes válogatnunk annak érdekében, hogy kiegyensúlyozottan és egészségesen táplálkozzunk .
Vannak országok, ahol az étkezésre vonatkozó hivatalos ajánlásokat rendszeresen frissítik, Nagy-Britanniában azonban a 20 évvel ezelőtti megjelenése óta nem változtattak az Eatwell plate-en. De mit kéne változtatni? Az elmúlt 20 évben például kiderült, hogy a hozzáadott cukor jóval kártékonyabb, mint azt korábban gondolták.
Ennek fényében milyen konkrét változtatásokra lenne szükség? Egyfelől újra kellene definiálni az ételek kategóriáit. A zöldségek és gyümölcsök közül ki kellene kerülniük a gyümölcsleveknek, a burgonyának azonban be kellene kerülnie az ajánlott élelmiszerek közé. Ezen túl az egyes kategóriákon belül meg kellene adni az egészségesebb és a kevésbé egészséges ételek listáit.
Jelenleg például a gabonafélék differenciálatlanul szerepelnek, édesek, sósak vegyesen; ezek között szükséges lenne meghatározni az egészségesebbeket, és a kevésbé egészségeseket. Az öt nagy kategóriába tartozó élelmiszerek ajánlott fogyasztási arányait szintén újra kellene gondolni. Biztosan kisebbre kellene venni például a húsok, azon belül is a vörös húsok arányát. A feldolgozott ételek kategóriájában több olyan élelmiszer szerepel, amelyet egyáltalán nem lenne szabad ajánlani: az üdítőitalokat például egyszerűen ki kellene húzni és vízzel kellene helyettesíteni.
Azt sem lenne szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az egyes csoportokba tartozó élelmiszerek előállítása milyen terhelést jelent a környezetre nézve. Azokat az ételeket, amelyeknek az előállítása során nagyobb mértékben szennyeződik a környezet (ilyenek például a húsok), csökkenteni kellene. Azokat az élelmiszereket pedig, amelyeknek az előállítása nem jár környezetkárosítással, nagyobb arányban kellene ajánlani. Ma ugyanis már nem csupán az számít hosszabb távon az egészségünk szempontjából, amit megeszünk, hanem az a környezeti kár is, amit az adott élelmiszer előállítása okoz.