Giovannella Baggio professzor és munkatársainak következtetése szerint a betegségre a férfiak és a nők szervezete különbözőképp reagál, és ezen eltéréseket a betegellátásban is figyelembe kell venni. Például szívroham esetén a férfiak a tankönyvi jeleket mutatják, vagyis mellkasi fájdalom jelentkezik, mely a bal karba sugárzik; ezzel szemben a nőkre inkább a hányinger és a hasfali fájdalom jellemző.
A vizsgálat öt területet érintve (szív- és érrendszeri betegségek, rák, májbetegségek, csontritkulás és gyógyszerhatások) vázolja részletesen a figyelemfelkeltő jelek nemi különbözőségét.
Ugyan a modern orvostudomány igyekszik figyelembe venni a betegek szociális és lélektani jellemzőit, mégsem tulajdonítunk kiemelt jelentőséget a nem szerinti eltéréseknek. A klasszikus gyógyászat a férfiúi szervezetet veszi irányadónak, ami a harmadik évezred küszöbén elfogadhatatlan.
A oldalain megjelent tanulmány rávilágít, hogy ugyan a tünetek eltérnek, azonban például infarktus esetén pontosan ugyanazokat a vizsgálómódszereket kell alkalmazni - már ha az orvos gondol a diagnózisra.
Ehhez hasonlóan, a vastagbélrákot, és más daganatokat célzó elemzés is rávilágított, hogy a nőknél más tünetek jelenhetnek meg. Ráadásul más a nők daganatainak kemoterápiára való reagáló készsége, mint férfiak esetén. Nőknél az epeutakat érintő autoimmun májbetegség kockázata magasabb, csakúgy mint a hepatitis C okozta krónikus májzsugoré - ennek oka a lehet a két nem közötti hormonális különbség. Az acetilszalicilsav is eltérő hatékonyságú a két nemben, illetve a csontritkulás is eltérően jelentkezik, bár nőknél jóval gyakoribb.