Gyűjtsük össze a még nem lejárt, de nekünk szükségtelenné vált patikaszereket, és szervezzük meg, hogy eljusson azokhoz, akik számára a gyógyulást jelentheti - az Egyesült Államokban nagy figyelmet keltő javaslatot a theheart.org internetes kiadvány tette közzé.
A fölhasználatlan gyógyszerek összegyűjtése, megfelelő fölhasználása világszerte megoldatlan. Ez milliárdos veszteséget jelent mindenütt. Megesik, hogy az orvos kénytelen megváltoztatni a kezelésre fölírt készítményt, mert a beteg nem gyógyul megfelelően, vagy esetleg allergiás a tablettára. Az is előfordul, hogy valamilyen okból a beteg nem kívánja tovább szedni a gyógyszert - írja Matos Lajos, az MTI szakértője.
Egyes amerikai államokban már történtek kísérletek a fölhasználatlan gyógyszerek összegyűjtésére és szétosztására. Oregon például egymillió dollár (hozzávetőleg 230 millió forint) értékben osztott szét gyógyszert egyetlen év alatt, Iowa lakói pedig 2007-ben 700 betegnek juttattak el 290 000 dollárnyi patikaszert.
"Számomra igen kedves barátunk halt meg a közelmúltban. Operálhatatlan koszorúér-betegsége volt, és sokféle, drága gyógyszert szedett. Kapott koleszterincsökkentőt, alvadásgátlót, hosszú hatású koszorúér-tágítókat. A megmaradt gyógyszerek értéke jócskán meghaladta a 300 dollárt. Megbízható, jó szándékú család, akik szívesen segítenek másokon, például készséggel átadnák ezeket a gyógyszereket bárkinek, akinek így hozzájárulhatnának a gyógyulásához. De ebben szervezetlenek vagyunk. Ez a gyógyszer legjobb esetben a veszélyes hulladék közé kerül, vagy lehúzzák a vécében, és tovább szennyezi a környezetet. És percenként ez történik Amerikában" - írta Melissa Walton-Shirley az internetes honlapon a problémát ecsetelve.
A kórházi sürgősségi osztályokra történő betegfelvételek ugyanakkor nem kis hányada annak következménye, hogy a beteg nem vette be a gyógyszert, mert már nem tudta kiváltani a drága készítményt a patikában. A statisztika szerint a biztosítatlan betegek egyharmada ezért kerül sürgős felvételre, mert nem szedte a gyógyszerét.