A lázgörcs a hat hónapos és 5 éves életkor között jelentkezik, összefüggésben áll a magas lázzal, illetve a testhőmérséklet hirtelen megemelkedésével. A tünetei az epilepsziás rohamra emlékeztethetnek, de az epilepsziával ellentétben a lázgörcsnek nincsenek neurológiai, idegrendszeri okai.
A lázgörcs tünetei közé tartozik többek között a test megmerevedése, a végtagok görcsös rángatózása, a szemek fennakadása, esetleg a habzó száj vagy a hányás.
A lázgörcsnél nincs szükség semmilyen kezelésre, a roham ugyanis a legtöbbször néhány percen belül magától elmúlik. Azonban a gyermeket védeni kell az esetleges sérülésektől a roham alatt. Semmiképpen ne fogjuk vagy szorítsuk le a gyereket! Igyekezzünk megőrizni a nyugalmunkat, beszéljünk a gyerekhez halk, nyugodt hangon.
Fektessük a gyermeket oldalt a padlóra, sima, egyenes felületre, az egészen kicsiket az ölünkbe, arccal lefelé. Így elkerülhetjük, hogy a nyál vagy esetleges váladék a légutakba kerüljön. Lazítsuk meg a gyermek ruházatát, vegyünk le róla mindet, amibe esetleg belegabalyodhat.
Semmiképpen ne erőltessünk bele semmit a gyermek szájába (ettől általában azt remélik, hogy így nem fogja elharapni a nyelvét), mert ez nagyon könnyen sérülést okozhat. Mivel a lázgörcs magától is elmúlik, a láz gyógyszeres csillapítására a roham ideje alatt nincs szükség, tehát gyógyszert se próbáljunk a gyerek szájába erőltetni.
Igyekezzünk minél jobban megfigyelni a tüneteket, mérjük a roham időtartamát, hogy be tudjunk erről számolni az orvosnak.
A lázgörcsöt nem lehet megelőzni. Nincs értelme állandóan lázcsillapítóval, esetleg epilepszia elleni szerekkel tömni a gyermeket. A láznak fontos szerepe van a betegségek elleni küzdelemben, ezért a csillapítása csak akkor szükséges, ha a test hőmérséklete nagyon magas, vagy a láz sokáig elhúzódik. A lázcsillapítók ráadásul megterhelhetik a gyermek szervezetét, elsősorban a máját.
A lázgörcs elleni küzdelem legfontosabb lépése a fertőző betegségek elleni küzdelem (pl. rendszeres kézmosással, vitamindús ételek fogyasztásával stb.), de természetesen ez sem garantálja, hogy a gyermek nem lesz beteg. Abban az esetben, ha a gyermeknek volt már lázgörcse, nagyjából 40 százalék az esélye egy újabb lázgörcsnek. Szerencsére azonban ez egy gyermek életében csak néhányszor fordul elő, és iskoláskorra ki is növik.
A lázgörcsről természetesen minél hamarabb be kell számolni a gyermekorvosnak. A lázgörcs esetén ritkán van szükség bonyolult vizsgálatokra, az agy vizsgálatára, EEG-re. Ezekre akkor van szükség, ha a lázgörcs 24 órán belül többször is jelentkezik, a roham 10-15 percnél tovább tart, vagy ha korábbinál eltérő lefolyású. A lázgörcsös esetek nagyjából 3-5 százalékánál epilepszia alakulhat ki, de ennek oka nem a lázgörcs.
A lázgörcs nem jár következményekkel sem a kognitív képességeket, sem pedig a gyermek fejlődését illetően.