Egyes szerveink képesek külön-külön is érzékelni és fenntartani a cirkadián ritmust az University of California (Irving, USA) és az Institute for Research in Biomedicine, Barcelona kutatóinak legújabb tanulmánya szerint - írja a Medical Online . A szervezet metabolizmusát vezérlő belső órák hálózatának működését a kutatócsoport speciálisan kitenyésztett egér modellszervezeteken tanulmányozta.
Most bizonyították, ami már rég sejthető volt
Az, hogy a test különböző cirkadián órái a hipotalamusz központi órájától függetlenül is képesek működni, már régóta sejthető volt, de ezidáig a feltevés tesztelésére még nem volt lehetőség. A kutatók először kiiktatták az egerek teljes cirkadián rendszerét, majd beindították az egyedi órákat: aktiválták a májban és bőrben működő órákat.
A máj fenntartotta a funkcióit
Az eredmények meglepőek voltak, hiszen azt, hogy a máj vagy a bőr működését a fény ekkora mértékben befolyásolja, eddig senki sem gondolta. A máj annak ellenére "tudta", hogy nagyjából mennyi lehet az idő, hogy az összes többi órát lekapcsolták - ez azt jelenti, hogy az éjszaka és a nappal, a fény és sötét változására reagált, és kulcsfontosságú funkcióit fenntartotta.
A máj így előkészült ebédidőben a táplálék emésztésére, majd a glükóz energiává alakítására. A máj valószínűleg más szervekből érkező jelek segítségével volt képes érzékelni a fényt, és működése csak az egerek teljes sötétségben tartásakor állt le.
A kutatók folytatják a vizsgálatokat, és tanulmányozzák azt is, hogy viselkednek más belső szervek órái, és ezek az órák hogyan kommunikálnak egymással.