A máj testünk legnagyobb szerve
Egy átlagos felnőtt ember májának súlya körülbelül 1,2-1,5 kilogramm, és a hasunk jobb felső részén helyezkedik el.
Képes regenerálódni
A máj az egyetlen olyan szervünk, amely képes a regenerációra - ha eltávolítanak belőle egy darabot, visszanő. Szinte hihetetlenül hangzik, de ha csak egynegyede marad meg, akkor is képes teljes, működő szervvé visszanőni.
Fontos szerepe van a táplálkozásban
Minden, amit megeszünk, a májon keresztül alakul át a test számára hasznosítható formába, miután a tápanyagok a vérrel eljutottak a szervhez. A máj felelős a tápanyagok átalakításáért és elosztásáért.
A méreganyagokat ártalmatlanná formálja
A máj segít semlegesíteni, illetve kivonni a vérből a méreganyagokat, és abban is, hogy kiürüljenek a szervezetből. Ha nem lenne ez a szervünk, az olyan toxinok, mint például az alkohol csak keringenének a testünkben, és sokkal komolyabb kárt tennének a szerveinkben.
Segít a véralvadásban
A máj K-vitamin segítségével olyan fehérjéket termel, amelyek elősegítik a véralvadást. Ennek köszönhető, hogy ha például véletlenül megvágjuk az ujjunkat, nem vérzünk el.
Segít a zsírbontásban
Az étkezések során bevitt zsírokat le kell bontani, hogy energiává alakulhassanak, ez pedig a májban történik. Emellett epét is termel, amely segít a zsírok bontásában, illetve felszívódásában.
Szabályozza az étvágyat
A máj olyan hormonokat bocsát ki, amelyekből a testünk tudja, hogy szüksége van-e bizonyos ételekre. Az egyik hormon például az édesség utáni vágyat szabályozza, és ha nem működik megfelelően, akkor ez krónikus édesség utáni vágyat, majd hízást és cukorbetegséget eredményezhet.
Forrás: care2.com