Mellkasi fájdalom. A reflux nemcsak jellegzetes égető érzéssel járhat együtt, hanem nyomással, szúrással vagy szorítással is. A fájdalom ráadásul jóval intenzívebb lehet, mint gondolnánk, és sokkal tovább is elhúzódhat. A mellkasi fájdalmat nemcsak gyomorégés, hanem példáiul szívroham is okozhatja, ezért mindenképpen orvoshoz kell ezzel fordulni!
A reflux meglepő tünetei
Étkezések utáni fájdalom. Ha a fájdalom, a gyomorégés általában étkezése után jelentkezik, szintén refluxra utalhat. Ha túl sokat eszünk, akkor a gyomor túltelítődhet, és mivel egy idő után nincs lehetősége tovább tágulni, a tartalma felfelé nyomódik, és a gyomorsav visszaszivároghat a nyelőcsőbe. Ezt gyógyszerekkel viszonylag egyszerű kezelni, de megelőzni is könnyű: próbáljunk meg egyszerre kisebb mennyiségeket enni.
Kesernyés szájíz és rossz lehelet. Időnként, ha a gyomorsav visszacsorog a nyelőcsőbe, a szájüregbe is visszajuthat, és furcsa, kesernyés ízt hagy maga után. A leheletünket is kellemetlenebbé teheti, és ezen csak ideig-óráig segít a fogmosás vagy a szájöblítés.
Meglepő tünet, ami refluxra utalhat például a rekedtség, a torokkaparás
Rekedtség, torokkaparás. Ha a hangunk rekedtebb a szokásosnál, vagy kaparó érzést tapasztalunk a torkunkban, könnyen azt hihetjük, hogy egy kezdődő megfázás első tüneteit tapasztaljuk (vagy éppen nem gyógyultunk ki a korábbi betegségből). Azonban a rekedtes hang és a torokfájás a refluxbetegségre is utalhat, mert a visszacsorgó gyomorsav irritálhatja a hangszálakat. Erre a tünetre különösen akkor érdemes figyelni, ha általában étkezések után vesszük észre a hangunk megváltozását. Arra is figyeljünk, hogy észlelünk-e magunkon a megfázásra utaló egyéb tüneteket, például tüsszögést, orrfolyást vagy lázat, vagy sem!
Hányinger és émelygés. Esetenként a refluxra utaló egyetlen tünet a gyakori émelygés. Mivel ez egy nagyon gyakori tünet, és sok betegség meghúzódhat a hátterében, ha semmilyen más okát nem találjuk a hányingernek, a refluxot sem szabad kizárni. Különösen akkor, ha az émelygés étkezések után, pihenés közben vagy éjszaka jelentkezik.
Túlzott nyálképződés. Ha valakinek hirtelen, minden lehetséges magyarázat nélkül túl sok nyálat kezd el termelni a szervezete, az is utalhat refluxbetegségre. A szakemberek szerint ennek a hátterében ugyanaz a mechanizmus áll, mint mikor hányingerünk van vagy hányunk: a szájüregben több nyál képződik, hogy ezzel "átmossa" a szájat, megszabadítsa az irritáló gyomorsavtól .