Növekedési faktor injektálásával - őssejtek felhasználása nélkül - serkenthető a szívszövet regenerációja és javítható a szívműködés az egerekben - derül ki egy kutatásból, amely valódi áttörést jelenthet a humán szívgyógyászatban.
A szívizomszövet normál esetben nem regenerálódik szívgyengeségben szenvedő betegek vagy öröklött fejlődési rendellenességben szenvedő gyermekek esetében a szívrohamot követően - állítják a Cell folyóirat július 24-is számában megjelent tanulmány szerzői.
A kutatók az NRG1 elnevezésű fehérjét juttatták injekció révén az élő egerek peritoneális üregébe a szívroham után, naponta egyszer 12 héten keresztül. Az eredmények azt mutatták, hogy "a szív regenerációja felgyorsult, a pumpáló működés (echokardiogrammal meghatározott ejekciós frakció alapján) a kezelésben nem részesült kontroll alanyokhoz képest javult".
"Tudomásom szerint ez az első olyan regeneratív terápia, amely az egész testre kiterjedően alkalmazható" - nyilatkozta Bernhard Kuhn, a bostoni gyermekkórház és a Harvard Egyetem kutatója. A szakértő elmondta, hogy a végső emberi kezelés során naponta adhatják majd infúzió formájában az NRG1-et néhány hétig egy klinikán. "Elméletileg semmi akadálya annak, hogy klinikai szakaszba juthasson. A rendelkezésünkre álló információk alapján ígéretes lehetőségnek tűnik."
Kuhn hangsúlyozta, hogy további kutatásokra lesz szükség a biztonságosság demonstrálásához, mielőtt az ilyen típusú kezeléseket embereken tesztelnék. "Rengeteg erőfeszítést összpontosítottak az őssejteken alapuló stratégiákra, kutatásunk azonban azt mutatja, hogy nincs szükség őssejtekre, és a differenciált kardiomiociták osztódásának serkentése járható út lehet" - nyilatkozta a kutató.
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com