A tudósok azt már korábban is tudták, hogy bizonyos gének, az úgynevezett Jamanaka-faktorok bekapcsolásával a sejtek visszaalakíthatóak indukált pluripotens őssejtekké. Ezek olyan embrionális őssejtek, amelyeket nem embriókból hoznak létre. Kifejlett, érett, egy-egy feladat végzésére már elköteleződött sejteket változtatnak mesterségesen olyanná, hogy bármilyen sejttípus kialakulhasson belőlük. Ebből a köztes állapotból aztán új típusú sejteket lehet létrehozni - írja az Origo .
Hatékonynak bizonyult a módszer
Az eljárás hátulütője eddig az volt, hogy az élő állatokban a beindított folyamatok miatt daganatos megbetegedés alakult ki. Ezt a nem kívánt mellékhatást azonban az új kísérletben a kutatóknak sikerült kiküszöbölnie azáltal, hogy a kérdéses géneket csak rövid időre aktivizálták.
Első körben olyan egereken végezték el a teszteket, amelyek progériában szenvedtek. Ez a ritka betegség felgyorsítja az öregedési folyamatokat. A genetikailag módosított rágcsálók szervezetében egy bizonyos készítmény, ebben az esetben egy antibiotikum kapcsolta be a Jamanaka-faktorokat. Végül azt tapasztalták a példányoknál, hogy gerincük kevésbé volt deformálódott, továbbá szerveik is jobban működtek.
Az emberi alkalmazás még sokáig várat magára
A kutatók második körben már ugyancsak öreg, de egészséges egereknél alkalmazták a kezelést. Ennél a csoportnál a vázizmok és a hasnyálmirigy sejtjei gyorsabban regenerálódtak.
Az új technika hatásait vizsgálva génmódosított emberi sejteket is teszteltek. Molekuláris szinten ezek a sejtek szintén fiatalabbá váltak. Ugyanakkor a kutatók szerint korai még az öröm, a klinikai alkalmazásra ugyanis még évtizedekig várni kell.