A Sydney Egyetem Agy- és Elmekutató Intézetének legújabb kutatása szerint azokra a szívroham túlélőkre, akik egyedül élnek, az azokra az emberekre, akik például valamilyen természeti katasztrófa vagy sportesemény következtében rendkívüli stressznek vannak kitéve , a szívroham megnövekedett kockázata leselkedik.
A eheti számában közzétett kutatás azonban tíz év adatainak elemzésével azt a tévhitet is megcáfolta, mely szerint a krónikus munkahelyi stressz drámai mértékben megnöveli a szívroham kockázatát. "A közhiedelemmel ellentétben a munkahelyi stressz csak korlátozott hatással van a szívbetegségre" - összegezte a kutatás vezetője, Nick Glozier. "Ez pedig jó hír, mert azt jelenti, hogy a munkánk mégsem öl meg bennünket. Inkább azokra a tényezőkre érdemes összpontosítani, amiket szabályozni tudunk: az olyan hagyományos kardiológiai kockázati tényezőkre, mint a magas vérnyomás vagy a dohányzás."
Az eredményekből az is kiderült, hogy az egyedül élő szívrohamtúlélőkre is az újabb szívroham fokozott kockázata leselkedik. A társadalmi elszigeteltség és a minőségi támogatás hiánya újabb szívrohamot eredményezhet olyan helyzetekben, amiről egyetlen barát vagy rokon sem tud, csak akkor, amikor már túl késő. Éppen ezért a társadalmi elszigeteltség csökkentésére irányuló intézkedések pozitív pszichológiai hatást gyakorolhatnak a szívroham túlélőire, bár azt egyelőre nem lehet tudni, vajon ezek javítanák-e a szívbetegség kimeneteleit.
A kutatás a szív-érrendszeri kockázat fokozódását mutatta ki azoknak az embereknek az esetében is, akik valamilyen természeti katasztrófa vagy feszült sportesemény következtében voltak kitéve szélsőséges stressznek.
Szívrohamot előrejelző tünetek
A betegek mintegy kétharmada számol be bizonytalan előjelző tünetekről. Figyelmeztető előjel lehet az (angina pectoris tünetcsoport): kisebb mellkasi nyomásérzések, fizikai terhelésre fellépő mellkasi fájdalom; nehézlégzés, gyengeség, rossz közérzet, fáradékonyság , illetve ezeknek a panaszoknak gyakoribbá válása és csekélyebb terhelésre való fellépése.