A rendszertelen széklet
A napi egyszeri székletürítés átlagosnak számít, ennél sűrűbben vagy ritkábban is elfogadható azonban, amennyiben rendszeres ritmust követ, és a széklet normál állagú. A túlságosan lágy, vagy az erőlködéssel ürülő kemény széklet azonban már problémát jelenthet, akárcsak az, ha a székelési inger teljesen rendszertelenül és kiszámíthatatlanul jelentkezik.
A rendszertelenség leggyakoribb oka többnyire az életmódban keresendő, csak az esetek kisebb százalékában utalhat betegségre vagy kóros állapotra. A mozgáshiányos életvitel mellett sokaknál általános napi gyakorlat, hogy például nincs ebédidő - de akár reggeli vagy vacsoraidő sem: helyette csak futtában, gyorsan bekapnak valamit, ha éppen van egy perc idejük. A kiszámíthatatlan étkezések azonban nagy valószínűséggel kiszámíthatatlan székelési ingerrel járnak együtt, ráadásul ha az éhségérzetet néhány falat ennivalóval vagy egy gyors kávéval nyomjuk el, könnyen előfordulhat az is, hogy nem keletkezik a székelési inger kiváltásához elegendő bélsár sem.
A bélfal stimulálása
Hogy rendszeres székletünk legyen, elsősorban a szokásainkon kell változtatni: többet sportolni, mozogni , és megfelelő időt szánni a - nagyjából azonos időpontokban történő - minőségi, rostban gazdag étkezésre, valamint a folyadékfogyasztásra. Ez azonban nem mindig egyszerűen kivitelezhető, ezért különböző, biztonságosan használható bélfalstimulánsokat is segítségül hívhatunk. Ezek a vény nélkül kapható készítmények a vastagbélfal nyálkahártyájában található idegvégződések közvetlen stimulálásával fokozzák a bélmozgásokat, így gyorsítva a széklet útját, illetve hatásukra nő a széklet víztartalma is, ami szintén segíti a könnyebb ürítést.
A kiszámítható időintervallumban ható hashajtó szerek főként a rendszertelen széklet vagy székletürítési inger hiánya esetén nyújtanak segítséget. Ha tabletta formájában alkalmazzuk, kíméletesen fokozza a bélmozgást, és elősegíti a víz és az ásványi sók felhalmozódását a bélben. Amennyiben gyors hatást szeretnénk elérni, válasszuk a végbélkúpot, amely fél órán belül fejti ki a hatást, cseppet pedig akkor használjunk, ha fontos számunkra az egyéni adagolás, illetve ha - a háziorvossal szorosan egyeztetve - egészen kisgyermeknek szeretnénk vele segíteni.
Kemény, száraz széklet
Ez az állapot igen kellemetlen lehet, folyamatos teltségérzéssel jár együtt, ráadásul minél tovább tart, annál nehezebben indul meg a folyamat, hiszen a széklet nedvességtartalma egyre inkább visszaszívódik, szárazabbá, keményebbé, és ezáltal még nehezebben üríthetővé válik. Akárcsak a rendszertelen széklet esetén, szintén elsősorban a mozgásszegény, stresszes életmód, valamint az olyan táplálkozási szokások okozzák a problémát, mint a kis mennyiségű, de magas kalóriatartalmú, rostszegény ételek a túlzott zsír-, fehérje. és finomítottcukor-bevitel mellett, illetve a kevés folyadékfogyasztás.
Az ozmikus hashajtók
Kemény széklet, valamint fájdalmas ürítés esetén szintén elsősorban az életmódváltásra kell helyezni a hangsúlyt: minél több mozgás mellett a kiszámítható és minőségi étkezésre, valamint fontos, hogy kerüljük a stresszt, vagy tanuljuk meg annak hatékony feloldását.
Ha szeretnénk emellett hatékony külső támogatást is igénybe venni, támaszkodhatunk az olyan ozmotikus hashajtókra, amelyek makrogoltartalmuknál fogva az ozmotikus nyomás növelésével tartják vissza a vizet a vastagbélben. Ez a hatóanyag nem szívódik fel, hanem a szervezeten áthaladva továbbjut a vastagbélbe. A víz hordozóanyagaként visszatartja a folyadék felszívódását a belekben, ami megnöveli a víz mennyiségét a vastagbélben, így lágyítva a kemény székletet és megnövelve annak mennyiségét. Ez a folyamat elősegíti a bélmozgást és megkönnyíti a székelést.
Amennyiben az ozmotikus hashajtószereket a betegtájékoztatóban leírtak szerint alkalmazzuk, biztonságos segítőink lehetnek a hétköznapokban, így nem kell elviselnünk a székrekedés által okozott kellemetlen tüneteket és elkerülhetjük az esetleges szövődményeket is.