A májcisztákat általában hasi ultrahang során fedezik fel, ugyanis a legtöbb esetben tünetmentesek. Mi is a májciszta és hogyan alakul ki?
Mi a májciszta?
Általában ovális vagy gömb alakú elváltozásokról van szó. Méretük igen változatos, a pár milliméterestől a több centiméteresig változhat. Kialakulásuk gyakrabban érinti a nőket, ugyanis a hormonális hatások a májra is kihatással vannak.
Jelenlétükre akkor kell gyanakodni, ha a laborérték emelkedett alkalikus foszfatáz (AP) értéket mutat. A nagyra nőtt ciszták nyomják a májszöveteket, ilyenkor erős hasi fájdalom , hányinger is kialakulhat. Ha étkezés után teltségérzetet, hanyatt fekve légszomjat tapasztalunk, az szintén utalhat májciszta jelenlétére.
Szövődményként kialakulhat fertőzés, a ciszta bevérzése, kiszakadása is, melyet fájdalom kísér. Előfordulhat sárgaság is, ilyenkor a ciszta nyomja az epeutakat, így a pangás eredményezheti ezt a tünetet.
Mikor és hogyan kezelik?
A májciszták sokszor maguktól felszívódnak, azonban előfordul, hogy túl nagyra nőnek, ilyenkor kellemetlen tüneteket okoznak, emellett kirepedhetnek, így vérzést, fertőzést is okozhatnak. Műtéti beavatkozásra csak ilyen esetben kerül sor.
A kezelés ultrahangos ellenőrzés mellett történik. Ilyenkor a bőrön át vékony tűvel megszúrják, majd leszívják a cisztákat. Ezt követően szklerotizáló, azaz hegesítő anyagot fecskendeznek a ciszta helyére, így akadályozzák meg annak újratermelődését.