Mi a májciszta?

A májban található hólyagok, azaz a májciszták, a legtöbb esetben nem okoznak tüneteket, rutinvizsgálatok során derül fény a jelenlétükre. Miért alakulnak ki és mikor kell kezeltetni őket?

A májcisztákat általában hasi ultrahang során fedezik fel, ugyanis a legtöbb esetben tünetmentesek. Mi is a májciszta és hogyan alakul ki?

Mi a májciszta?

Általában ovális vagy gömb alakú elváltozásokról van szó. Méretük igen változatos, a pár milliméterestől a több centiméteresig változhat. Kialakulásuk gyakrabban érinti a nőket, ugyanis a hormonális hatások a májra is kihatással vannak.

Jelenlétükre akkor kell gyanakodni, ha a laborérték emelkedett alkalikus foszfatáz (AP) értéket mutat. A nagyra nőtt ciszták nyomják a májszöveteket, ilyenkor erős hasi fájdalom , hányinger is kialakulhat. Ha étkezés után teltségérzetet, hanyatt fekve légszomjat tapasztalunk, az szintén utalhat májciszta jelenlétére.

A megnövekedett májciszta okozhat hasi fájdalmat
A megnövekedett májciszta okozhat hasi fájdalmat

Szövődményként kialakulhat fertőzés, a ciszta bevérzése, kiszakadása is, melyet fájdalom kísér. Előfordulhat sárgaság is, ilyenkor a ciszta nyomja az epeutakat, így a pangás eredményezheti ezt a tünetet.

Mikor és hogyan kezelik?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A májciszták sokszor maguktól felszívódnak, azonban előfordul, hogy túl nagyra nőnek, ilyenkor kellemetlen tüneteket okoznak, emellett kirepedhetnek, így vérzést, fertőzést is okozhatnak. Műtéti beavatkozásra csak ilyen esetben kerül sor.

Ezek a májbetegség korai jelei Habár a májciszta a legtöbb esetben veszélytelen, más betegségek annál nagyobb gondot okozhatnak. A máj ugyanis az egyik legfontosabb szervünk, fő feladatai közé tartozik a szervezet méregtelenítése, az emésztés támogatása, és a májban találhatók a szervezet glükózraktárai is. Károsodása súlyos, életveszélyes következményekkel jár. Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk májbetegségre?

A kezelés ultrahangos ellenőrzés mellett történik. Ilyenkor a bőrön át vékony tűvel megszúrják, majd leszívják a cisztákat. Ezt követően szklerotizáló, azaz hegesítő anyagot fecskendeznek a ciszta helyére, így akadályozzák meg annak újratermelődését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra