Pajzsmirigy-alulműködés (hypothyreosis) esetén a nyaki tájékon elhelyezkedő, szimmetrikus szerv által kibocsátott tiroxin (T4) és trijód-tironin (T3) mennyisége nem elegendő a testben. Mivel ezek alapvető fontosságúak a szervezet számos funkciójának ellátásában, részleges vagy teljes hiányuk meglehetősen sok panasszal jár együtt.
A pajzsmirigy-elégtelenség az esetek többségében lappangva kezdődik, tünetei eleinte nem jelentősek, később azonban fokozatosan súlyosbodik a helyzet.
Látható és belső tünetek
Az említett hormonok nélkül az alapanyagcsere 30-40 százalékkal is csökkenhet, az érintett beteg elhízik. Akár drasztikusan lelassul az idegrendszeri működés, a haj pedig elvesztheti tartását, fényességét, majd hullásnak indulhat. A bőr alatti kötőszövet - főként a szemek környékén - püffedtté válhat. A fejlődésben lévő szervezeteknél törpenövés is lehet az alulműködés következménye.
Eltorzulhat az arckoponya és az orr, ahogy a fogsor is rendezetlenné alakulhat. A hasizomzat petyhüdtsége révén a köldök előredől. Csökkenhet a szexuális vágy, azaz a libidó. A szívverés is lelassul, a percenkénti pulzusszám 60 alatti értékig is süllyedhet. Érzészavar és hallásromlás szintén gyakran előfordul, ahogy a vér koleszterinszintjének emelkedése is.
Golyva , azaz a pajzsmirigy megnagyobbodása ugyanúgy kialakulhat ilyenkor is, mint a szerv túlműködésénél.
A veleszületett pajzsmirigyhormon-hiány kreténizmushoz vezet. A kretének igen nehéz felfogásúak, tanulási képességeik csekélyek, állandó apátiában vannak. Súlyosabb esetekben felismerő képességük is zavart. A magzati korban kialakult hypothyreosison jelenleg az orvostudomány nem tud segíteni.
Gyógyíthatatlan, de kezelhető állapot
Az élet során kialakuló pajzsmirigy-alulműködés leggyakoribb oka a pajzsmirigy idült autoimmun gyulladása (Hashimoto-thyreoiditis). Szintén előidézheti ezt az állapotot orvosi eltávolító műtét vagy izotópkezelés, ritkább esetben pedig az agyalapi mirigy megbetegedése is lehet a kiváltó ok.
A pajzsmirigy-alulműködés kialakulását sem megelőzni, sem pedig gyógyítani nem lehet. Megfelelő hormonkezeléssel és ellenőrzéssel ugyanakkor a beteg teljesen tünetmentessé tehető, így a betegség nem befolyásolja sem az életkilátásokat, sem az életminőséget.