Miért fontos a mangán a szervezetünknek?

A mangán fontos nyomelem, melyből igazából csak minimális mennyiségre (néhány milligrammra) van szükségünk naponta, mégis elég gyakori, hogy nem jut elegendő a szervezetünkbe. Honnan sejthetjük, hogy több, mangánban gazdag ételt kellene fogyasztani?

A mangánnak számos enzimfolyamat "elindításában" van szerepe, például a zsírsavak, a koleszterin, a szénhidrát és a fehérje anyagcseréjéhez is nélkülözhetetlen. A mangán nagyon fontos egyéb mikrotápanyagok megfelelő felszívódásához, és együtt is működik velük (például a B-vitaminokkal). A mangán emellett nagy szerepet játszik az egészséges csontok, idegek, ízületek és porcok fenntartásában, valamint a bőrünkre is jó hatással van, például a kollagéntermelődés serkentésével segít megőrizni annak rugalmasságát és a sebgyógyulást is támogatja.

A mangánhiány okai

Szerencsére a konkrét mangánhiány rendkívül ritka, hiszen nagyon kis mennyiségre van szüksége a szervezetünkben ebből a tápanyagból, azonban jóval gyakoribb az, hogy valakinek nem a megfelelő mennyiség jut a szervezetébe. A mangánhiány kialakulhat egyoldalú, szegényes táplálkozás, étkezési zavar vagy éppen felszívódási probléma miatt is.

Mangán elsősorban olyan gyümölcsökben található, mint az ananász vagy a banán
Mangán elsősorban olyan gyümölcsökben található, mint az ananász vagy a banán

4 fontos nyomelem cukorbetegeknek Sokan nem tudják, hogy a diéta összeállítása során nem csak arra kell figyelni, hogy az egyes étkezések időzítése, szénhidráttartalma és glikémiás indexe megfelelő legyen, hanem bizonyos nyomelemek bevitele is fontos lehet. Kattintson!

A mangánszint csökkenését okozhatja a sok izzadás és bizonyos gyógyszerek (így a savlekötők és az orális fogamzásgátlók) is befolyásolhatják a felszívódását. Egyes ételek, elsősorban az oxálsavban és a fitinsavban gazdag élelmiszerek (babfélék, spenót, káposzta, édesburgonya, szója) is megakadályozhatják a mangán felszívódását.

Milyen tünetei vannak a mangánhiánynak?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Milyen jelek utalhatnak arra, hogy több, mangánban gazdag ételt kellene fogyasztanunk? Ezek közé tartozik például a szédülés, hányinger és hányás, a hallászavarok, a bőrkiütések (illetve a lassabban gyógyuló sebek), a haj és a körmök elgyengülése , elvékonyodása, a vérszegénység, a túl magas vércukorszint és az abnormálisan alacsony koleszterinszint. Természetesen ezek a tünetek számos más betegségre is utalhatnak és a vitaminhiány mellett súlyosabb problémák miatt is kialakulhatnak, ezért ha ezeket tapasztaljuk magunkon, mindenképpen egyeztessünk az orvosunkkal.

Mely ételeket érdemes gyakrabban beilleszteni az étrendünkbe, hogy biztosíthassuk a szervezetünk számára szükséges mangánmennyiséget? Főként a gyümölcsök tartalmazzák ezt a nyomelemet, így az ananász, a banán, a szőlő, a kivi, a málna és az avokádó. A sötétzöld leveles zöldségeket, a fokhagymát és a juharszirupot is fogyaszthatjuk rendszeresen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.