Miért ne erőlködjünk a vécén?

Ha rendszeresen extra erőfeszítést igényel részünkről a székelés, akkor igyekezzünk mihamarább megoldást találni a problémára, mert e nélkül nagyon kellemetlen egészségügyi következményekre számíthatunk.

Ha észrevesszük, hogy gyakran erőlködünk székelés közben a vécén, akkor el kell fogadnunk, hogy valami (az ülőpozíciónktól az elfogyasztott táplálék összetételén át a székletünk keménységéig) nem egészen stimmel, és ideje változtatásokat hoznunk. Ha ugyanis nem tesszük meg, akkor többféle kellemetlen következménnyel is számolhatunk.

székrekedés, erőlködés a vécén

Mindenekelőtt az aranyeret kell megemlíteni, amely viszonylag gyakori problémának mondható (embertársaink nagyjából egyharmadát érinti valamikor az élete során), az erőlködést pedig első számú okai közé lehet sorolni. Az ilyenkor keletkező extra nyomás okozza ugyanis az erek tágulatát úgy a belső (nem látható, a végbélen belül elhelyezkedő), mint a külső aranyér esetében. Az aranyerek diszkomfort érzetet, fájdalmat, viszketést okozhatnak, illetve vérezhetnek is, ezért mindenképpen kezelést igényelnek - és jó, ha tudjuk, hogy gyógyulásukat úgyszintén hátráltatja a túlzott erőlködés.

Az aranyér ugyanakkor sajnos nem az egyetlen lehetséges következménye a vécés erőlködésnek: ugyanebbe a csoportba sorolható a végbélrepedés (anális fisszúra) is, amely egy hosszanti repedés, heveny vagy idült fekély a végbélcsatorna felszíni (laphám) rétegében. Ez a felszíni seb a belső végbélzáró izomgyűrű magasságában van, a seb fájdalma pedig ennek az izomnak a görcsét okozhatja. A berepedés anatómiai okok miatt majdnem mindig a test középvonalában alakul ki: legtöbbször a végbélnyílás hátsó ívén, a farokcsont irányában, ritkábban - és leginkább nőknél - az elülső íven, a gátnál. A fájdalom mellett itt is következmény lehet a viszketés és a vérzés is. A végbélrepedés elsődleges oka a nagyobb mennyiségű kemény széklet, ugyanakkor megtörténhet krónikus hasmenés (vagy ezt okozó betegség, például Crohn-betegség) megléte esetén is. Nem fő okozó, de ronthatja a helyzetet a túl kemény/durva papírból készült és/vagy illatosított vécépapír, amely irritálja a végbélnyílás érzékeny bőrét.

A túlzott erőlködés kemény széklettel párosulva aranyér és végbélrepedés nélkül is okozhat vérzést, véres székletet, ami persze számos egyéb egészségügyi probléma jele is lehet, ezért ha ilyet tapasztalunk, feltétlenül forduljunk orvoshoz további kivizsgálásért.

A nehézkes, extra erőfeszítéseket igényelő székelés a felelős a végbél elmozdulásáért is, vagyis a végbél nyálkahártyájának, illetve a teljes végbélfal kitüremkedéséért a végbélnyíláson át. A jelenség az 50 feletti nőket jobban érinti, ám szerencsére igen ritka. (A legtöbb esetben, amikor valakinél erre gyanakodnak, valójában súlyosabb aranyérproblémáról van szó.) Az állapot általában lassabban, hónapok, évek alatt fejlődik ki, és mindenképpen beavatkozást igényel - ami ebben az esetben általában műtéti beavatkozást jelent.

Sokkal ritkább a fentieknél, de egészében nem kizárható, hogy valaki elájuljon a vécén a sok erőlködéstől. Idősebb embereknél ugyanis megeshet, hogy az erőlködés hatására a szívverés és a vérnyomás leesik, amitől kevesebb vér jut az agyba, ez pedig ájulást vagy legalábbis ájulás közeli állapotot idézhet elő, ami igen veszélyes, hiszen a vécéről előreesve könnyen csúnyán összetörhetik magukat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra