A püffedés - érintse azt az arcot vagy más testrészünket - meglehetősen gyakori, de éppen ezért a szakemberek nem igazán tudják felmérni, a népesség hány százalékát érintheti rendszeresen. Egy 2004-es skót kutatás szerint azonban bizonyos tényezők közrejátszhatnak abban, hogy ki lesz hajlamosabb a püffedésre.
Mitől ödémásodik az arc?
Az arc felpüffedése, ödémásodása tulajdonképpen a kötőszövetekben felgyülemlett folyadék miatt jelentkezik. Ha a szervezetünk valami miatt nem tud megszabadulni a folyadéktól, az összegyűlik a sejtek között és duzzanatot okoz. Mi minden okozhatja az arc felpuffadását?
Nefrotikus szindróma
Ennek a tünetegyüttesnek a legfontosabb jellemzője, hogy túlságosan sok fehérje választódik ki a vizeletbe. A puffadás érintheti a karokat, a lábakat, a bokákat és az arcot is. A betegség tünete lehet emellett a magas koleszterinszint . A probléma hátterében a vese működésének zavara található meg, ezért a kezelése során is a vese egészségének visszaállítására, illetve a károsodás mértékének csökkentésére kell koncentrálni, elsősorban gyógyszerek segítségével. A szindrómában szenvedőknek alacsony só- és fehérjetartalmú diétát kell tartani.
Allergia
Az allergiás reakciók legsúlyosabbika az anafilaxia, mely rendkívül gyors és erőteljes válasz az allergénre. A tünetei közé tartozik a hasi fájdalom, a hasmenés, a légzési nehézségek, a mellkasi szorító érés, a hányás, az orrfolyás, a szédülés, valamint az arc, a szem körüli területek, illetve a nyelv felpuffadása. Az allergiás tüneteket gyógyszerrel csökkenteni lehet, de sokszor célszerűbb elkerűlni az allergéneket.
Pajzsmirigyproblémák
A pajzsmirigy alulműködésének egyik jellegzetes tünete az ödémásodás, vagyis a végtagok és az arc felpuffadása. Az esetek nagy részében a pajzsmirigybetegség kezelése a puffadást is elmulasztja, de időnként a gyógyszeres kezelés ellenére megmarad a püffedtség. Ilyenkor a sómentes diéta, illetve a lehetséges allergének száműzése az étrendből megoldhatja a problémát. A káliumba, illetve magnéziumban gazdag ételek, mint a banán vagy a mandula, hozzájárulhatnak a szervezet mikrotápanyag-egyensúlyának visszaállításhoz.
Angioödéma
A csalánkiütéshez hasonló reakció, ám nem a bőr felületét, hanem annak mélyebb rétegeit érinti. A súlyos tünetek leginkább a szemek és a száj környékét érinthetik, de a duzzanat jelentkezhet a kézen, a lábon, illetve a torokban is. A leggyakrabban valamilyen allergiás reakció áll a háttérben, például állatszőrre, ételekre, rovarcsípésre, gyógyszerekre, napfényre vagy a hőmérséklet változásaira, de gyakran semmilyen okot nem találnak. Amennyiben az angioödéma a torok területét érinti, légzési nehézségeket okozhat. Kezelése gyógyszerrel történik.