Nem mindegy, hogy reggel, este vagy akár napközben fájhat a fejünk - a fejfájás ideje ugyanis árulkodhat egészségi állapotunkról.
Reggel
Ha reggel fejfájásra ébredünk, azt okozhatja az alvási apnoé , az a légzésszervi zavar, amelynek hatására alvás közben összeomlik a torok belső fala, emiatt pedig nehezebben tudunk levegőt venni - mindezt a vér túl magas széndioxid-tartalma okozza. A fejfájásért pedig a széndioxid-tartalom miatt jelentkező acidózis a felelős. A tünetek a nap előrehaladtával javulnak.
A migrén gyakran kezdőik reggel, ami azért lehet, mert alvás közben lassabban lélegzünk, az oxigénszintünk csökken, ez pedig beindíthatja a migrént.
A reggeli fejfájás alvási apnoéra is utalhat
Napközben
A napközben jelentkező krónikus fejfájást okozhatja a túl sok kávé vagy koffeintartalmú ital. Ezek hatása összeadódik, úgyhogy ha délután van szükségünk több kávéra, utána számíthatunk az erősebb fejfájásra is. A koffein ráadásul vízhajtó, a dehidratáció pedig szintén okozhat fejfájást. Agyunk mintegy 80 százaléka víz, a dehidratáció pedig olyan nem kívánt mozgást vált ki a koponyában, amelynek fájdalom a vége. A koffein vízhajtó hatása a vesecsatornákban is kifejti hatását: a vesék újra elnyelik a vér tápanyag- és víztartalmának egy részét, a többit pedig vizelet formájában kivetik a szervezetből.
Ha délután édességeket eszünk, az megdobhatja inzulinszintünket - ennek következtében pedig le fog zuhanni a vércukrunk, ami szintén fejfájást okozhat. (Ez azért van, mert a vérglükózszint esésekor az agy körüli artériák összeszűkülnek.)
Este
Estére a stressz és a szem kifáradása egyértelműen magyarázza a fejfájást, hiszen a szemünk körül meghúzódó izmok kifáradnak, ha egész nap egy monitort nézünk. Ezen feszült, halántéknál kezdődő fejfájások fél órától akár több napig is tarthatnak, úgyhogy sokszor nem árt naplót vezetnünk, ha fejfájás gyötör, ebből ugyanis könnyebben rájöhetünk a kiváltó okra.
Éjjel
Gyakran hajnal 2 óra környékén üthet be a cluster-fejfájás , amely alvászavarok következtében jelentkezik, azoknál, akiknél probléma van a mélyalvás, a REM-fázis és a majdnem-felébredés közti váltásnál. Ezt az agytörzsi terület vezérli. Nem meglepő módon a migrén leggyakrabban a hipotalamuszból indul, amely szintén az agytörzsben található - ezért is van az, hogy a cluster-fejfájás és migrének egy része éjszaka jelentkezik.
Forrás: Daily Mail
A sorozat többi darabjai: