Másodpercekkel a klinikai halál bekövetkezte után az agyműködés erősen kileng, majd leáll. Mivel a test vérkeringése is leáll, a vér a test alsóbb részeibe süllyed, illetve kifehéredik a test (ez a pallor mortis), majd megkezdődik a test kihűlése: egy órával a halál után a test két fokkal, majd ezt követően óránként egy-egy fokkal tovább hűl, míg el nem éri a környezet hőmérsékletét.
Percekkel utána az oxigénhiány következtében a sejtek is felmondják a szolgálatot, majd elkezdenek felbomlani és szivárogni – ilyenkor következik be az ún. putrefaktio, azaz rothadás.
Órákkal utána jön el a rigor mortis, azaz hullamerevség , amely azért következik be, mert a felszabaduló kalcium hatására megkeményednek az izmok. Ez körülbelül 36 órán át tart. Ezt követően az izmok elernyednek, ennek hatására a belekben maradt széklet , illetve vizelet is eltávozik.
A bőr elkezd kiszáradni, ennek hatására összezsugorodik, ilyenkor ennek hatására úgy is tűnhet, hogy a haj és a körmök mintha nőnének. Már említettük, hogy a gravitáció miatt a vér a test alsóbb részeibe süllyed, ezért a bőrön vörösebb foltok is elkezdenek jelentkezni.
Napokkal később a test zöldes színt vesz fel, mivel a szervekben lévő enzimek elkezdik megemészteni saját magukat baktériumok segítségével. A test rothadása során ilyenkor kezd el putreszcin és kadaverin keletkezni – ezek azok a vegyületek, amelyek hatására a rothadó testeknek olyan jellegzetes szaga van.
Hetekkel később jelentkeznek a férgek – ezek egy héten belül képesek megemészteni a test 60 százalékát. Mindeközben a test lilás, majd feketés színt vesz fel, ahogy a baktériumok továbbemésztik. A haj, illetve a szőrzet kihullik.
Ha a testet 10 Celsius-fokon hagyjuk, akkor körülbelül négy hónapra van szükség, hogy a lágy részek is felbomoljanak és a testből csak a csontváz maradjon meg.
Forrás: iflscience.com