Minden betegségnek más a szaga

Régóta ismert tény, hogy a leheletünkből, netán a bőrünk vagy a vizeletünk szagából meg lehet állapítani, hogy mi a betegségünk, és bár erre az emberi orr nem mindig elég érzékeny, bizonyos állatok jóval kifinomultabb szaglásukkal nagy sikereket érnek el e téren, sőt - remények szerint - hamarosan gépek segítségével is beazonosíthatóak lesznek a különféle rendellenességekre utaló testszagok.

A Sensors című lapban közzétett tanulmányból kiderült, hogy a cukorbetegnek aceton szagú, májbetegeknek viszont nyers halszagú a lehelete, húgyhólyag fertőzés esetén a vizeletünk ammónia szagú lesz, a rubeola hatására izzadságunk szaga a frissen fosztott tolléra fog emlékeztetni, a skizofrének ellenben ecetszagút izzadnak, a tífuszosok bőrének illata a frissen sült kenyeret idézi, a sárgaláz hatására bőrünk szaga egy hentesboltéra fog hasonlítani, végül a skrofula névre hallgató nyirokmirigy-fertőzés hatására a beteg állott sörszagot áraszt.

Az emberek számára persze nem mindig könnyű megkülönböztetni a szagokat, ám a kutyáknak például mindez jóval egyszerűbben megy, így néhány ebet már kifejezetten arra a célra képeznek ki, hogy szimatjuk segítségével kiszúrják a rákot vagy a cukorbetegséget . A távlati cél pedig az lenne, hogy olyan gépeket tudjanak gyártani, melyek szintén képesek beazonosítani az egyes betegségek szagát. Dr. George Preti, a philadelphiai Monell Chemical Sensen Központ munkatársa nagyon hasznosnak tartja mindezt, hiszen így talán már korábbi stádiumban fel lehetne deríteni a rákos betegségeket, ami például a petefészekrák esetében lenne különösen fontos, hiszen azt általában csak az előre haladott állapotában ismerik fel, amikor többnyire már nem gyógyítható.

Minden betegségnek más a szaga (Fotó: Europress)

Minden betegségnek más a szaga (Fotó: Europress) Ám nem a kutyák az egyedüli állatok, melyeknek rendkívüli szaglóképességük van, a gyümölcslégy is rendelkezik ilyen képességekkel, a németországi Konstanz Egyetem szakemberei éppen ezért olyan módosítást végeztek a legyek génállományában, melynek köszönhetően a rákos sejtektől világítani kezdenek azok antennái. A kutatók abban bíznak, hogy előbb-utóbb a legyektől függetlenül is sikerül egy hasonló antennát kifejleszteni és így a különféle betegségeket időben felismerni.

Egy hasonló találmány, a BreathLink névre hallgató "elektromos orr" kifejlesztése már jó úton halad, ezzel az eszközzel tíz perc alatt ki lehet deríteni, hogy valakinek mellrákja van-e , ráadásul mindezt anélkül, hogy az illetőt káros röntgensugaraknak tennék ki. A hollandiai Maastricht Egyetem Orvosi Központjában már tesztelik a műszert, és remélhetőleg néhány éven belül forgalomba is kerülhet. Ezzel egy időben egy másik cég egy Owlstone névre hallgató műszer kifejlesztésén dolgozik, mellyel a bélrákot lehetne kiszimatolni, ami szintén hatalmas előrelépés lenne az orvostudomány területén.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra