Maga a csuklás hangszalagjaink gyors összezáródása, amely a rekeszizmunk önkéntelen összehúzódása miatt történik meg - emiatt nem kell aggódnunk, ez időről időre mindenkivel megtörténik. Egyes esetekben azonban a csuklás igencsak problémássá válhat: előfordulhat, hogy valami ingerli a rekeszizmunkat vagy az agyunktól a gyomrunkig futó bolygóideget, az az irritáció pedig hosszas is lehet. Ha 12 órán át nem hagyjuk abba a csuklást, mindenképpen forduljunk orvoshoz. És csak hogy felkészüljünk a legrosszabbakra, az alábbiakban azt foglaltuk össze, hogy milyen diagnózisokhoz vezethet a csuklás rendkívüli esetekben.
Reflux
A reflux okozta puffadás és gyomorégés könnyen elkezdheti irritálni a rekeszizmunkat - érdemes tudni, hogy a folyamatos csuklás egyik leggyakoribb oka pont ez a diagnózis. Megnyugvást jelenthet, hogy ha kezeljük a gyomorproblémákat, azokkal együtt a csuklás is enyhülhet, illetve eltűnhet.
Idegi károsodás
Előfordulhat, hogy a görcsben lévő rekeszizom károsítja a bolygóideget, de az is lehet, hogy mandulagyulladás vagy egy balesetből megmaradt elváltozás okozhat problémákat a működésében. Érdemes megjegyezni: ha bármi megzavarja a bolygóideg működését nyaki, toroki, mellkasi vagy hasi tájékon, az csukláshoz vezethet.
A folyamatos csuklás betegségről is árulkodhat
Stroke
A súlyos, folyamatos, szűnni nem akaró csuklás jelezhet stroke-ot is. A szakértők nem tudják pontosan levezetni ennek mechanizmusát, az azonban biztos, hogy azon stroke-ok okozzák ezt, amelyek nem az agy felső, hanem hátsó régióiban jelentkeznek: ez pedig nőknél gyakoribb. Ezt a típusú csuklást gyakran kíséri mellkasi fájdalom, bénultság és elmosódott látás, bár van az a csuklás, ami annyira rossz, hogy más tüneteket észre sem veszünk mellette.
Veseproblémák
Ha veséinkben problémák jelentkeznek, és a vesefunkciók elkezdenek alábbhagyni, egyre több mérgező hulladék gyülemlik fel szervezetünkben. Ez sem a rekeszizomnak, sem pedig a bolygóidegnek nem tesz jót, ezt pedig többek között csuklások révén közlik a szervezettel. Ha a csuklás mellett izomrángást, túlzott szomjúságot vagy bőrszínváltozást tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz. Ha a vesénk miatt csuklunk, az azt jelenti, hogy azonnal kezelésre van szükségünk. Szerencsére a csuklás a dialízis után eltűnik.
Terhesség
Számos nő állítja azt, hogy szervezetük többek között sokkal szaporább és gyakoribb csuklással jelezte a terhességet . Előfordulhat, hogy a hormonális változások vagy a stressz-szint gyors ingadozása egyfajta szorongó csuklást okoz, de az is lehet, hogy csak egyfajta refluxhatás eredménye.
Forrás: prevention.com