A nyál jelzi, ha kiszáradtunk
Ha nagyon kiszáradtunk és ennek nem a vízhiány az oka, gyanakodjunk gyógyszereinkre: az orrspray-k vagy az antihisztaminok gyakori mellékhatása például a szájszárazság . A nyálhiány az életkor előrehaladtával is jelentkezhet, ilyenkor pedig egészségünk óvása miatt hajlamosak lehetünk még több gyógyszert szedni - vigyázzunk, hogy ne kerüljünk egy ördögi körbe. Figyeljünk ilyenkor extra módon szájhigiéniánkra - használjunk fogselymet, fluoridtartalmú fogkrémmel mossunk fogat és járjunk rendszeresen fogászhoz.
Fehér és darabos a nyál?
Ha nyálunk fehérebb és darabosabb, gyanakodjunk valamilyen szájfertőzésre - a Candida albicans gomba például okozhat olyan élesztőgombafertőzést, amelynek ilyen hatása van. A cukorbetegek kifejezetten veszélyeztettek, mivel a nyálukban található cukor hatására könnyedén kezdhet el szaporodni szájukban az élesztőgomba. Kezelőorvosunk ilyenkor minden bizonnyal egy gombairtó gyógyszert fog felírni nekünk. (És csak a biztonság kedvéért megjegyeznénk: a szájszárazság hatására is érezhetjük darabosabbnak, sűrűbbnek nyálunkat.)
Ha túl savas a nyál
Szánk természetes pH-értéke 7 körül mozog. Ha ez az érték valamilyen okból kilendül valamerre, a baktériumok sokkal könnyebben tudnak megtelepedni szánkban vagy fogainkban, a savas nyál pedig rongálja fogainkat és hosszú távon lyukas fogakhoz is vezethet. A megoldás viszont könnyű: argininben gazdag ételeket kell fogyasztanunk, amelyek hatására csökken nyálunk savassága: ilyen például a vörös hús.
Túl sok nyálunk van
A kutatások szerint a terhes nők sokkal több nyálat termelnek: mindezt okozhatja a változó hormonháztartás vagy a gyakori hányinger. Ilyenkor sokat segíthet, ha rágózunk vagy keményebb cukrot szopogatunk, ez ugyanis elvezeti az extra nyálmennyiséget.
Keserű vagy savanyú
Előfordulhat, hogy refluxosak vagyunk: a torkunkba visszatoluló gyomorsav ugyanis könnyedén okozhat kesernyés-savas ízérzetet. Ha gyakran tapasztalunk gyomorégést, rossz leheletet vagy hányingert, akkor szinte biztosak lehetünk abban, hogy refluxunk van. Ilyenkor háziorvosunk többek között bizonyos ételek elhagyását fogja javasolni: a zsírosabb vagy csípősebb ételeknek búcsút mondhatunk.
Ezek mellett tudnunk kell arról, hogy egy nyálteszt (melatoninvizsgálat) sok mindent elárul genetikai felépítésünkről és hormonháztartásunkról is, így egy vérképpel összekötve nagyon jó diagnosztikai eszközt jelenthet.
Forrás: prevention.com