Az elvékonyodó, erőtlen hajszálak, a hajhullás vagy egyéb haj- és fejbőrproblémák tehát azért is jelentkezhetnek, mert a szervezetünkben túl kevés van bizonyos tápanyagokból. Mivel a haj fejlődése másodlagos a belső szervek megfelelő működéséhez képest, ezért a szervezetünk inkább ettől vonja el a tápanyagokat.
Jó néhány fajta szépségvitamin és speciális sampon kapható, ám sokkal jobban járunk - és az egészségünknek is jobbat teszünk -, ha inkább kiegyensúlyozott és mikrotápanyagokban gazdag étrendet eszünk. Következzenek a haj szépsége szempontjából legjobb ételek!
A lazacban (illetve más hozzá hasonló, hideg vízben élő, zsíros húsú halakban) olyan zsírsavak találhatóak, melyek az agynak, a vérereknek, a bőrnek, és a haj növekedésének is jót tesznek. Emellett jelentős mennyiségben tartalmaz fehérjéket, vitaminokat és ásványi anyagokat, így rendszeres fogyasztásával feltölthetjük a szervezet vitaminraktárait, és megállíthatjuk, lassíthatjuk a hajhullást. Igyekezzünk hetente legalább kétszer beiktatni a halat az étrendünkbe.
A marhahúsban nemcsak jelentős mennyiségű fehérje, de B-vitaminok, és az egészséges sejtképződéshez, így a dús és egészséges hajhoz nélkülözhetetlen cink, valamint a vérszegénység megelőzéséhez fontos vas is található. Érdemes sovány marhahúst választani, hetente két alkalommal fogyasztani, és minél zsírszegényebb módon elkészíteni (tehát a pörkölt helyett részesítsük előnyben a roston sütést vagy a párolást).
A marhahús gazdag cinkben, amely elengedhetetlen az egészséges hajhoz A csonthéjasok, mint a mandula , a dió, a mogyoró vagy a kesudió nagyon sok egészséges zsírsavat tartalmaznak, emellett pedig E- és B-vitaminokat, cinket, rezet, káliumot, rezet, magnéziumot, és egyéb, nagyon fontos mikrotápanyagokat tartalmaznak. Ezzel nemcsak jelentős mennyiségű vitamint és ásványi anyagot juttathatunk be a szervezetünkbe, de olyan fitonutrienseket is, amelyek többek között lassítják a sejtöregedést, és hozzájárulnak ahhoz, hogy a hajunk erős, egészséges és fényes maradjon.
A diófélék egészséges nassolnivalónak számítanak, elég, ha naponta egy-egy maroknyit megeszünk belőlük. Vigyázzunk azonban, mert könnyű túl sokat fogyasztani belőlük, és a kalóriatartalmuk elég magas.
A spenótot igazi szuperélelmiszernek tartják, egyrészt mert nagyon alacsony a kalóriatartalma (így fogyókúrázók is nyugodtan beépíthetik az étrendjükbe), másrészt rendkívül gazdag tápanyagokban, vitaminokban, antioxidánsokban. Érdemes hetente legalább két-három alkalommal spenótot , vagy hozzá hasonló, sötétzöld leveles zöldséges enni.
Az édesburgonyát főleg a benne található béta-karotinok miatt érdemes enni, ezek ugyanis nemcsak a bőrt szépítik meg, hanem a hajat is, és többek között hozzájárulnak a fejbőr egészségéhez, a hajhagymák növekedését is serkentik. Emellett tartalmaz például vasat, rezet és C-vitamint is, így a képződő új hajhagymák erősebbek, egészségesebbek lesznek. Az édesburgonyából készíthetünk pürét, megsüthetjük sütőben, fogyaszthatjuk krémlevesként is. Hasonlóan jó hatással lehet a hajunkra a sárgarépa és a sütőtök is.