A szív diagnosztikájának jövője a különféle fejlett képalkotó eljárások kombinálásában rejlik, állítják a szakemberek.
A multi-slice computer tomography (MSCT), mely egy továbbfejlesztett CT-vizsgálat megkíméli a betegeket a szívkatéterezéstől, és lehetővé teszi a koszorúerek állapotának felmérését.
A szívizom vérkeringése ma már 30 másodperc alatt megvizsgálható az MRI segítségével. A gyors vagy szabálytalan szívritmus tetten érhető az ún. kettős CT-vel (dual source CT), amelynél két röntgencső egymással párhuzamosan forog.
A szívbetegség ma Európában az egyik leggyakoribb kórkép. Sok szívkoszorúér-betegségben szenvedő még csak nem is sejti, hogy baj van, és ez tovább rontja kilátásaikat. A szívbetegségek minél korábbi felfedezése miatt rendkívül fontos a szív radiológiai vizsgálatának folyamatos tökéletesítése, finomítása.
A CT-vizsgálattal a szívinfarktus kockázata mutatható ki, a kettős CT-vel a szívritmuszavarok. Az igen gyors MR-vizsgálattal a szívizom működése figyelhető meg.
Új távlatokat nyit az egyes technikák kombinációja, a PET, a CT és az MRI külön-külön is hatékonyak, de bizonyos diagnosztikai célokra egymással társítva még pontosabb információt nyújtanak a beteg állapotáról.
Medical News Today