Akárcsak a vérerek, a nyirokrendszer is átszövi az egész testünket. Feladata, hogy segítse a szervezetet a felhalmozódott méreganyagok eltávolításában, de immunrendszerünk megfelelő működésében is komoly szerepük van. Ha a szervezetet valamilyen támadás éri, a nyirokrendszer is fokozza az aktivitását, hogy segítsen az elpusztított kórokozók eltávolításában. Általában a fertőzésekkel szembeni küzdelem jele csupán a nyirokcsomó-duzzanat, bizonyos esetekben azonban súlyos betegséget is jelezhet, amellyel mielőbb foglalkozni kell. Milyen betegségek állhatnak a hátterében?
Vírusfertőzés
A leggyakoribb vírusok, amelyekkel szervezetünk találkozik, a nátha és az influenza kialakulásáért felelősek. A betegséget kísérő általános tünetek - orrdugulás, köhögés, láz - mellett a nyirokcsomó duzzanata is azt jelzi, hogy immunrendszerünk fokozott működésre kapcsolt. Általában a betegséget néhány nap alatt leküzdi a szervezet, ezt követően pedig a nyirokcsomók duzzanata is megszűnik. Gyermekeknél a nyaki, illetve a fül mögötti nyirokduzzanatok rózsahimlő - más néven rubeola - kialakulására is utalhatnak, amely a bőrön jelentkező kiütések miatt könnyen azonosítható.
Allergiás reakciók
Bizonyos allergiás reakciók a szervezet ellenálló képességét fokozott működésre sarkallják, ami a nyirokcsomók megduzzadását idézheti elő. Allergiások nemcsak pollenre lehetünk, de bizonyos ételek vagy gyógyszerek hatására is felléphet a fokozott immunválasz.
Gyulladások
A középfülben felgyülemlő folyadék bizonyos esetben nem tud megfelelően kiürülni, ami gyulladáshoz vezethet a szervben. Főként kisgyerekeknél gyakori ez a probléma, esetükben a nyirokcsomók duzzanata mellett étvágytalanság, láz, illetve a fül váladékozása figyelhető meg. Meglepő módon fogászati probléma is húzódhat a duzzanat mögött: ha egy szuvas vagy sérült fog belsejébe kórokozók kerülnek, és ott gyulladást okoznak, akkor ez nagy fájdalommal, valamint a nyaki és az állkapocs környékén található nyirokcsomók megduzzadásával jár.
Daganatok
Ritkább esetben bizonyos daganatok is állhatnak a nyirokcsomó duzzanata mögött. A nyirokrendszer rosszindulatú daganatos megbetegedését Hodgkin-limfómának nevezzük. Általában egy nyirokcsomó-csoportban kezdődik, gyakran a fej-nyakon, ritkábban a hónaljban vagy az ágyéki területen. A fájdalmatlan nyirokcsomó-megnagyobbodás a betegek 80-90 százalékánál a diagnózis felállításának időpontjában már megfigyelhető.
Jelezheti a nyirokcsomók duzzanata a leukémia kialakulását is, amely a csontvelői eredetű sejtekből kiinduló kórós sejtburjánzás. Régebben vérráknak is hívták, amely pontatlan meghatározás, mivel a kóros burjánzás nem a vérben, hanem részben a csontvelőben, részben pedig a nyirokrendszerhez kötött szervekben történik. A betegség a leggyorsabban osztódó daganatfajták közé tartozik, ugyanis három-négy nap alatt meg is duplázódhat a daganatmasszát alkotó fehérvérsejtek száma.