A vesekövek mérete egy apró cukorkristálytól egészen pingponglabdáig terjedhet, de ha nem mozognak, sokáig nem okoznak semmilyen tünetet, így ezeket ritkán észleljük. A vándorló kő viszont igen intenzív éles, szűrő, görcsös fájdalmat okoz, nemcsak az ágyéki, has- vagy háti területen, hanem ennek hatására gyakori és fájdalmas ürítést tapasztalhatunk, ez pedig gyakran vérzéssel együtt is jelentkezhet. Nem ritka a hányinger és a hányás sem.
Szerencsére a kisebb vesekövek gyakorlatilag tünet nélkül távozhatnak a szervezetből. (Az 5 milliméteresnél kisebbek esetében 90 százalék körüli az esély arra, hogy gond nélkül, akár észrevétlenül távozzanak. Ha a méret 5-10 milliméter között van, az esély 50 százalékra csökken.
Ha el akarjuk kerülni a vesekövet, érdemes sok vizet inni Ha a vesekő magától képtelen távozni, többfajta kezelési módra is van lehetőség. Ha a fenti tünetek közül bármelyiket tapasztaljuk, érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis az alhasi fájdalmat okozhatja vakbélgyulladás is, a fájdalmas vizelési ingert pedig húgycsőfertőzés vagy nemibetegség.
A 40 év feletti európai férfiaknál, illetve az 50 év feletti nőknél nagyobb az esélye a kialakulásnak, de ha valakinél már diagnosztizáltak ilyet a családban, megnő a kockázat. A magas vérnyomás, a köszvény és a húgycsőfertőzések szintén fokozzák esélyeinket.
Ha el akarjuk kerülni ezt, a legokosabb, ha elég vizet iszunk, valamit elkerüljük a magas oxalát-tartalmú ételeket (csokoládét, instant kávét, teát, babokat, bogyókat, narancsot, tofut, édesburgonyát). A kálciumban gazdag ételek fogyasztásának mérséklése szintén csökkenti a kockázatot.
Hogyan szabadulhatunk meg a vesekövektől?
Ha a kövek mérete apró, az orvos azt is javasolhatja, hogy szedjünk fájdalomcsillapítót és várjuk meg, hogy a kövek maguktól távoznak. Ezalatt valószínűleg napi 8-10 pohár vizet meg kell inni. Az is esélyes, hogy úgynevezett alfa-blokkolókat kell szedni, amelyek ellazítják és kitágítják a húgycső falát, így egy nagyobb vesekő is könnyebben áthaladhat rajta. (Az alfa-blokkolók mellékhatása a szédülés vagy a fejfájás, ezekre érdemes felkészülni.)
A következő lépés a vesekőzúzó ESWL-terápia, amely lökéshullámok segítségével zúzza össze a veseköveket apróbb darabokra, amelyek így képesek távozni a húgyutakon keresztül. Ha egy vesekő már eltávozott a veséből és közelebb van a hólyaghoz, az ureteroszkópiás megoldás segíthet az eltávolításában. Ilyenkor a húgycsövön, majd húgyhólyagon keresztül felvezetett eszközzel fogják meg és távolítják el a követ.