Szervezetünkben a melanocita sejtek termelik a melanint vagy pigmentet, ami mind hajunknak, mind pedig bőrünknek kölcsönzi azok jellegzetes színét. Hajunk akkor kezd el őszülni, amikor a melanociták működése lelassul, majd idővel teljesen leáll.
Ezt a természetes folyamatot azonban a stressz is képes felgyorsítani, mindemellett pedig egy olyan elmélet is egyre elfogadottabb, hogy a városi élet annak légszennyezettségével és gyakori cigarettafüstjével elszabadítja szervezetünkben a szabad gyököket, ezek pedig elpusztítják a melanocitákat. 1996-ban publikáltak egy olyan tanulmányt is, amely szerint a dohányzók négyszer nagyobb eséllyel őszülnek meg idő előtt, mint azok, akik nem dohányoznak.
Az őszülést számos dolog kiválthatja
Ami az előbb említett stresszt illeti, azt több vizsgálat is megállapította, hogy a stressz befolyásolja hajunk színét: az érzelmi stressz például sok szabad gyököt termel, amelyek károsítják a melanocitákat - de vannak más elméletek is azzal kapcsolatban, hogy miért őszülünk meg stressz vagy sokk hatására. A stresszhormonok például szintén képesek végezni a melanintermelő sejtekkel, illetve a stressz hatására a B-vitaminok is elkezdenek ürülni a szervezetből, ez pedig szintén őszüléshez vezethet. Az viszont városi legenda, hogy egy éjszaka leforgása alatt teljesen megőszülnénk, ugyanis hajunk átlagosan egy centit nő egy hónap alatt, úgyhogy a színváltozást a hajtőnél fogjuk először észlelni.
Sok nő gondolja azt is, hogy a terhesség hatására kezdtek el őszülni. Erre egyelőre nincs bizonyíték, bár az elképzelhető, hogy a terhességet kísérő hormonális változás egyik mellékhatása lehet. A hormonszint változása a hajolaj mértékének csökkentésével jár, ilyenkor a hajtő szárazabb lesz, emiatt erősebbnek érződik, az egész hajat vastagabbnak érezhetjük egy kicsivel.
Az őszülést nem tudjuk kikerülni, már csak azért sem, mert annyi tényezője van, hogy a kutatók még mindig nem tudják, egyáltalán honnan közelítsék meg. Amit tehetünk: ne dohányozzunk, ne stresszeljünk, és táplálkozzunk egészségesen.