Mit tudnak a székletlágyító szerek?

Időnként bárkinél jelentkezhetnek emésztőrendszeri panaszok a széklet megkeményedése következtében, ilyenkor pedig érthető, ha szeretnénk minél hamarabb megszabadulni a kellemetlen helyzettől. Lássuk, milyen megoldást kínálnak az e célra alkalmazható gyógyszerek!

Hogy megérthessük a probléma természetét, először is érdemes röviden kitérni a székletürítés mechanizmusára. Az elfogyasztott táplálék nem hasznosuló, emészthetetlen részei nagy mennyiségű folyadékkal és egyéb anyagokkal - így például a bélnyálkahártya lelökődött hámsejtjeivel, bélbaktériumokkal, epefestékkel vagy éppen a máj által kiválasztott anyagcseretermékekkel - keveredve alkotják a vastagbélbe jutó bélsarat. A vastagbélben már csupán bizonyos ionok és ásványi anyagok szívódnak fel, valamint jelentős mennyiségű víz annak érdekében, hogy a vékonybélből még igen híg állapotban érkező béltartalom kellően besűrűsödjön, elnyerve ezáltal végső állagát.

székletlágyító szerek

A vastagbélben időről időre fellépő hullámzó mozgás szállítja előre a székletet, amely aztán a végbélbe érve székelési ingert vált ki a bélfalra kifejtett nyomás révén. A széklet mennyisége befolyásolja az inger erősségét is, ha pedig ez eléri a szükséges mértéket, a végbél záróizmai gerincvelői reflexen keresztül elernyednek, a széklet pedig kiürül a szervezetből a végbélnyíláson át. Mindez ideális esetében akár napi egy-két alkalommal is megtörténhet, de a heti csupán három-négy alkalommal történő székletürítés sem tekinthető feltétlenül kórosnak.

E folyamat zökkenőmentességének egyik legfőbb feltétele a bélsár megfelelő állaga, ha ugyanis a széklet túlzottan kemény, akkor sem a bélmozgások nem képesek hatékonyan előrelökni, sem a végbélből nem tud könnyedén kiürülni. A probléma fájdalmat, görcsöket válthat ki tünetként, illetve hosszú távon az állapot súlyosbodásával és komoly szövődményekkel járhat. Ilyen esetekben fontos időben lépni, kezdetben ugyanis gyógyszerekkel is hatékonyan megszüntethető a panasz.

Hogyan működnek a székletlágyítók?

A székletürítés elősegítésére többféle farmakológiai megközelítés is létezik. A gyógyszerek egy része elsősorban a bélmozgásra, más része magára a székletre hat, illetve vannak mindkét irányba ható készítmények is. A vastagbél ingerlésével annak perisztaltikus mozgását serkentő, úgynevezett kontakt szerek alkalmazása elsődlegesen akut esetekben ajánlott, mivel amellett, hogy hatékonyan segítik a kellemetlen tünetek megszüntetését, hosszú távon abúzust alakíthatnak ki a szervezetben. Tartósabb használatra, krónikus panaszok ellen ezért már inkább az ozmotikus szerek javasoltak.

Sokan küzdenek a problémával, hogy székelési ingerük vagy teljesen kiszámíthatatlan időpontokban jelentkezik, vagy pedig az ürítés nehézkessé, esetleg fájdalmassá válik. Bár a bélmozgás gyakorisága egyénenként nagyban eltérő lehet, ha egyáltalán nincs benne rendszer, vagy gyakori székrekedés tapasztalható, akkor ez már nem tekinthető optimálisnak. Mi a különbség a rendszertelen és a kemény széklet között?

A vastagbél nagy mennyiségű vizet von el a bélsárból, az ozmotikus hashajtók ugyanakkor ezt a hatást ellensúlyozva nem engedik a vizet felszívódni. Megkötik a nedvességet a bélrendszerben, így végeredményben lágyítják a székletet, továbbá növelik annak tömegét, ingerelve a bélfalat és gyorsabb mozgásra késztetve a beleket.

Az ilyen típusú gyógyszerek érdemi mellékhatások nélkül használhatók hosszabb időn keresztül, csupán a megfelelő folyadékpótlásra kell fokozott figyelmet fordítani alkalmazásuk mellett, hiszen a szervezetből vonják el a vizet. Hatóanyagként e körbe tartoznak egyes sók (nátrium-szulfát, nátrium-foszfát, magnézium-szulfát, magnézium-citrát), szénhidrátok (laktulóz, mannit, szorbit), valamint a polietilén-glikol, avagy makrogol is.

Fontos leszögezni, hogy ezek a szerek csupán tüneti kezelésre használhatók. A kemény széklet és a székrekedés hátterében számos kiváltó ok meghúzódhat, beleértve emésztőrendszeri és egyéb kórképeket. Éppen ezért tartósan jelentkező panaszok esetén mindenképpen szükséges az orvosi kivizsgálás, hogy ki lehessen zárni a kellemetlen panaszok hátterében meghúzódó betegségek fennállásának lehetőségét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra