Mutatjuk, mikor kell műteni a pajzsmirigyet

Legyen szó akár alul-, akár túlműködésről, a pajzsmirigyzavarokat a legtöbbször gyógyszerrel kezelik. Előfordulhat azonban, hogy ez nem bizonyul elegendőnek. Lássuk, mi jelenthet ilyenkor megoldást.

A pajzsmirigyzavarokra gyakran nehezen derül fény, hiszen tünetein könnyű átsiklani. Ennek oka, hogy a lehetséges panaszok eléggé általánosak, és más okoknak is tulajdoníthatjuk azokat – mutatott rá dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája. A pajzsmirigyzavarok gyakori tünetei:

  • menstruációs zavarok,
  • meddőség, vetélés,
  • hajhullás,
  • testsúlyváltozás (alulműködéskor hízás, túlműködéskor fogyás),
  • székrekedés, hasmenés,
  • bőrproblémák,
  • alvászavarok,
  • gyakori idegesség, depresszió,
  • alacsony vagy szapora pulzus,
  • túlzott verejtékezés,
  • csökkent hideg- vagy melegtűrés.

A tünetek attól függenek, hogy a pajzsmirigy alul- vagy túlműködése áll-e a háttérben. Alulműködéskor az anyagcsere lelassul, így az élettani folyamatok is lassabbá válnak, míg túlműködéskor a szervezet fokozott üzemmódra kapcsol. Akármelyik formájával állunk is szemben, fontos a kezelés, hiszen anélkül kellemetlen, illetve súlyos szövődmények is felléphetnek. Túlműködés esetén például nem ritka, hogy veszélyes szív-és érrendszeri problémák alakulnak ki, nem beszélve az életveszélyes pajzsmirigyviharról, a thyreotoxikus krízisről.

orvos, beteg, pajzsmirigyvizsgálat
A pajzsmirigy zavarait pusztán a tünetek alapján nem könnyű felismerni. Fotó: Getty Images

Gyógyszer rendezheti a pajzsmirigyhormonokat

A pajzsmirigy által termelt hormonok, mint a tiroxin (T4) és trijód-tironin (T3), nagyban befolyásolják egész testünk működését, így fontos szintjük optimális tartományban tartása. Sem a túl sok, sem pedig a túl kevés hormon nem jó. Ha tehát a hormonszintek kicsúsznak a referenciatartományból, akkor azt kezelni kell. A terápia az esetek többségében gyógyszeres: alulműködés esetén mesterségesen, kívülről pótolhatók a hiányzó hormonok, míg túlműködés esetén hormontermelést gátló gyógyszert indokolt alkalmazni. Vannak azonban olyan esetek, amikor a gyógyszeres terápia nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, illetve léteznek olyan állapotok, amikor eleve nem is ez a választandó kezelési módszer.

Mi a teendő, ha a gyógyszer nem elegendő?

Általában pajzsmirigy-túlműködésnél fordulhat elő, hogy a gyógyszeres kezelés nem hozza meg a kívánt eredményt. Gyógyszeres terápiát főként autoimmun pajzsmirigy-túlműködésnél (Graves-Basedow-kór) alkalmaznak, ha viszont az orális tablettaszedés nem járható út, úgy izotópos kezelés, illetve műtét jöhet számításba. Ezek indikációja több tényezőt is lehet, de a leggyakoribb, hogy a túlzott pajzsmirigyhormon-termelés strúma (pajzsmirigy-megnagyobbodás), göbös strúma, hormontermelő göbök eredménye. Izotópos terápia esetén radioaktív jóddal történik a kezelés: ennek során a pajzsmirigy felveszi a radioaktív jódot, amely szétroncsolja az ott lévő szövetet.

Amennyiben a gyógyszeres vagy az izotópos kezelés sikertelen, illetve, amikor eleve nem is érdemes elkezdeni a gyógyszeres terápiát (például strúma, pajzsmirigyrák esetén), akkor műtét indokolt, hogy vissza lehessen szorítani a pajzsmirigy hormontermelését. Az orvos mérlegeli, hogy a pajzsmirigy egészét vagy csak egy részét kell-e eltávolítani. Ha az egész szervet kiveszik, úgy a betegnek élete végéig pajzsmirigyhormont kell szednie, hiszen akkor már nem lesz olyan szerve, mely ezen hormonokat termelné.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra