Túl sok fehérjekiegészítőt fogyasztanak a fiatalok – olvasható az élelmiszeripari trendekkel és kockázatokkal foglalkozó Rizikometer egyik Facebook-posztjában. Állításukat a Michigani Egyetem egyik közelmúltbeli felmérésének eredményeire alapozták. Mint kiemelték, a tinédzserek nagy mennyiségű fehérjebevitele a legtöbbször szükségtelen, ráadásul negatív egészségi hatásai is lehetnek.
Ezzel indokolják a fiatalok a fehérjefogyasztást
Az említett kutatás részeként ezer amerikai középiskolás gyerek szüleit kérdezték ki. A válaszadók mintegy fele arról számolt be, hogy gyermeke az elmúlt évben biztosan fogyasztott valamilyen fehérjekiegészítőt – a leginkább fehérjeszeleteket, shake-eket és fehérjeporokat.
A kutatásból az is kiderült, hogy a fiúknál a leggyakoribb motiváció a sportteljesítmény javítása és az izomtömeg növelése volt, míg a lányok inkább étkezés helyettesítésére használták ezeket a termékeket” – írta a Rizikometer.
A túl alacsony és a túl magas bevitel is káros
A szakemberek szerint a fiatalok többsége a kiegyensúlyozott étrend követésével elegendő fehérjét juttat a szervezetébe. A lányoknak 46, a fiúknak pedig 52 gramm fehérje az ajánlott napi beviteli mennyiség, és a szakérők szerint ezek a mennyiségek normál táplálkozással is könnyen elérhetők.
Fontos kiemelni azonban, hogy nemcsak a túl alacsony, hanem a túl magas fehérjebevitel is káros lehet. Ha az étrend huzamosabb ideig nem biztosítja a kellő mennyiségű fehérjét, az izomtömegvesztéshez, fáradtsághoz és hangulatromláshoz vezethet. A hosszú időn át tartó, magas fehérjetartalmú diéta pedig hányingerrel, kiszáradással és gyomorfájással járhat, súlyos esetben pedig akár vesekárosodás is kialakulhat.