Szója
A szójában található fitoösztrogén megzavarhatja a pajzsmirigyhormonok felhasználását, így azoknak, akiknek alulműködik a pajzsmirigye, csak kis mennyiségben javasolt a fogyasztása.
Keresztes virágú zöldségek
A karfiol és a brokkoli szintén hatással lehet a pajzsmirigyhormonok felhasználásra, különösen azoknál, akik jódhiányban szenvednek. A keresztes virágúak megemésztése blokkolja a pajzsmirigy jódfelvételét, ezért jó, ha csak kis mennyiségben szerepel a betegek étrendjében. Ugyanez vonatkozik a kelbimbóra, káposztára, kelre és a tarlórépára is.
Glutén
A gluténtartalmú gabonák fogyasztása irritálhatja a vékonybelet, és akadályozhatja a gyógyszeresen bevitt pajzsmirigyhormonok felszínódását. Érdemes ezekből a gabonákból a teljes kiőrlésűt választani, és ügyelni arra is, hogy a fogyasztásuk és gyógyszerek bevétele között elteljen legalább 2-3 óra.
Zsíros ételek
Az olajban sült ételek, a vaj, a majonéz és a margarin fogyasztását érdemes a minimumra csökkenteni, mert szintén akadályozzák a pajzsmirigyhormonok felszívódását, sőt magának a hormonnak a termelődését is.
Cukros ételek
A pajzsmirigy-alulműködés lassítja az anyagcserét, így a betegekre könnyen felszaladhat pár kiló, és a cukros, hizlaló ételek fogyasztása csak ront a helyzeten. A hozzáadott cukrot érdemes teljesen elhagyni az étrendből.
Túl sok rost
Bár a rostfogyasztás igen egészséges, egy pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő betegnek figyelni érdemes arra is, hogy ne vigyen be túl sokat. Tanulmányok szerint napi 20-35 gramm az ideális mennyiség, ennél több már hatással lehet a gyógyszeresen bevitt pajzsmirigyhormonok felszívódására. Ha valakinek kifejezetten előírták a rostdús étrendet, annak lehet, hogy magasabb dózisú gyógyszerezésre lesz szüksége.
Kávé
Nagyon fontos, hogy a reggeli kávé elfogyasztása és a pajzsmirigygyógyszer beszedése között elteljen legalább fél óra, és hogy soha ne vegyük be kávéval a gyógyszereinket, mert ez is gátolhatja a hormon felszívódását.
Alkohol
Az alkoholfogyasztás szintén negatívan befolyásolja a pajzsmirigyhormonok szintjét, így érdemes vagy teljesen elhagyni, vagy csak nagy ritkán, és akkor is mértékkel fogyasztani.
Forrás: www.everydayhealth.com