Nem mindegy, hogy mikor vesszük be a gyógyszert

Nem mindegy, hogy hány órakor vesszük be a gyógyszert, mivel a belső óránk, a természetes fény mennyisége és az étkezések között eltelt idő mind befolyásolja annak hatékonyságát - derül ki egy friss tanulmányból, amely a University of Surrey és a londoni Institute of Cancer Research munkájához köthető, és a Proceedings of the National Academy of Sciences friss számában került publikálásra.

Szervezetünk napi biológiai órája, az ún. cirkadián ritmus , fontos szerepet játszik a vérünk molekuláinak koncentrációjának alakulásában, így a különböző napszakok során bevett gyógyszerek más és más módon fejthetik ki hatékonyságukat. Nem mindegy, hány óra van, mikor ettünk utoljára, és az sem, hogy mennyit aludtunk: a szervezetünk a fények és a hőmérséklet változásai alapján reagál a körülöttünk lévő világra, s így másképpen hatnak rá a különféle gyógyszerek is.

"Amikor egy betegség diagnosztikai kritériumain és kezelési tervén dolgozunk, létfontosságú, hogy a vizsgálat napszakát és a gyógyszeradagolás elosztását is komolyan figyelembe vegyük. Eddig is tudtuk, hogy a napszak a cirkadián ritmus függvényében hatással van a szervezetünk regenerálódási mechanizmusaira, de nem sejtettük, hogy ez a kölcsönhatás ilyen mértékű" - fejtette ki Debra Skene, a University of Surrey professzora.

Nem mindegy, hogy hány órakor vesszük be a gyógyszert

A szakember azt is hozzátette, hogy a másként működnek a pacsirták és a baglyok , valamint a több műszakban dolgozók. "Fontos, hogy orvosként figyelembe vegyük a páciens szervezetének egyedi működését, szükségleteit" - fűzte hozzá.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.