Nem csip-csup ügyek
A sürgető vizelési inger problémájában sokkal többen szenvednek, mint gondolnánk, csakhogy az érintettek nagy része szégyell problémájával szakemberhez fordulni. Pontos felmérés nem létezik, de nemzetközi statisztikai adatok szerint a vizeletinkontinencia minden tizedik embert érintő egészségügyi probléma. Magyarországon a szakemberek félmillió és egymillió közé teszik az érintettek számát. A sürgősségi vizeletürítés előfordulása a kor előrehaladtával nő, a nemek közti eloszlásról pedig elmondható, hogy ötször annyi nőt érint, mint férfit. Felmérések szerint az idős korosztályon belül az otthonélők 10-25 százalékát, a kórházban fekvők egyharmadát érinti. Szövődményei közül megemlíthetők a húgyúti fertőzések, a szociális leépülés, az alvászavar, a depresszió és a szexuális zavarok.
Én is érintett vagyok?
Ha tudatosan megfigyeli önmagát, vizelési szokásait, jól beazonosíthatja, hogy érdemes-e szakemberhez fordulnia. A sürgősségi vizeletürítés gyanúja akkor merül fel, ha valaki napi nyolcszor vagy annál többször kényszerítő késztetést érez vizeletürítésre, ami legtöbbször akarattalan vizeletürítéssel jár, illetve éjszaka is többször felkeresi a WC-t. Hiszen ideális esetben akkor keressük fel az illemhelyet, ha telítődött a hólyagunk, de vizeletürítési probléma esetén, a hólyag izmai már akkor összehúzódnak, amikor a hólyag még csak a feltöltődés időszakában van, és fellép a kényszerítő vizeletürítés ingere. Ilyen esetben a nők a nőgyógyászukat, a férfiak az urológusukat kereshetik fel bizalommal, akik különféle diagnosztikai eljárások útján feltérképezik állapotukat.
Csiki-csuki
Érdemes tudni, hogy vizelési zavar akkor lép fel, ha a kivezető utak nyitva vannak, amikor zárva kellene lenniük, vagy éppen ellenkezőleg, a kivezető utak zárva vannak, amikor nyitva kellene lenniük, illetve ha a detrusor izomzat (a húgyhólyag kiürítésében közreműködő izom) nem húzódik össze, vagy ha a detrusor akkor húzódik össze, amikor nem kellene. A vizeletvisszatartási problémával küszködők nagy része nem beszél problémájáról, "strucc-politikát" folytat éveken át, s inkább visszavonul a társasági élettől, hogy elkerülje a kellemetlen helyzeteket, pedig a problémát érdemes időben diagnosztizálni. Az érintettek egy része aktív dolgozó, és vannak, olyanok, vizelettartási problémájuk miatt vesztették el munkahelyüket, megint másoknak pedig komoly problémát jelent a társas, szociális érintkezésük kapcsán.
Ma már többféle vizsgálat létezik
Ha a páciens problémájával szakorvoshoz fordul, több lehetőség is kínálkozik baja feltérképezésére. A szakvizsgálatokat a rendelőben, a laboratóriumban vagy a kórházban végzik el. Az alsó húgyutak funkcionális vizsgálata általában az urológus illetve a nőgyógyász feladata, de természetesen a teljes kórkép felállításában más szakemberek - pl. neurológus - is részt vesznek. Az urodinamikai vizsgálat lényege a hólyagnyomás vizsgálat során a hólyag kapacitásának és a hólyag töltése közbeni tágulékonyságának megismerése, a vizeletáramlás (uroflow) vizsgálata, valamint a húgycső (urethra) ellenállásának - nyomási profil - megismerése. E három alapadat alapján eldönthető az inkontinencia típusa és nyomon követhető a terápia eredményessége.
Széles spektrumon a betegekért