Amerikai kutatók azt állítják, új technikát dolgoztak ki a szervek tárolhatóvá tételére, "tartósítására". Így azok napokon át is megőrzik képességüket arra, hogy az emberi szervezetbe beültessék őket.
A szuperhűtés a szerv lefagyasztását kombinálja a tápanyagok és az oxigén véredényekbe való bepumpálásával. Az állatokon végzett kísérletek - amelyekről a tudósok a Nature Medicine tudományos szaklapban számoltak be - azt mutatták, hogy a lehűtött májak három napig is "életképesek" maradtak, a jelenlegi technológia 24 órás időtartamát jóval felülmúlva.
Ha mindez embereken is működik, akkor annak nagy jelentősége lehet a szervdonorok esetében, és átalakíthatja a szervátültetés jelenlegi gyakorlatát. A BBC ennek kapcsán megjegyzi , hogy egy szerv testből való eltávolítása után az egyedi sejtek elkezdenek pusztulni. A hűtés ezt a folyamatot lassítja, mivel lelassítja a sejtek anyagcseréjét.
Angliai sebészek már 2013-ban végrehajtották az első "meleg" májtranszplantációt. Ekkor egy olyan szervet használtak fel, amelyet napokig tartottak testhőmérsékleten, egy gépben.
Az amerikai tudósok most viszont mínusz hat Celsius fokra hűtötték le az az átültetésre szánt szervek .
Mindez a donorok és a szervet megkapó személyek közötti jobb megfelelést is elősegítheti. Vagyis a két személy közötti hasonlóság a lehető legnagyobb lehet a jövőben. Mindez csökkentheti a kilökődés és a komplikációk veszélyét. Ugyanakkor a technika egyelőre csak a patkányok 10 grammos májánál működik, nem az emberek másfél kilós hasonló szervénél - figyelmeztet a hír kapcsán a BBC.