Van remény arra, hogy őssejt-terápiával enyhíthetők lesznek az eddig kezelhetetlen mellkasi fájdalmak. A súlyos anginás betegek véréből kinyert őssejteket a szívükbe injekciózzák.
A chicagoi Északnyugati Egyetemen elvégzett kezelésnél a CD34+ nevű, csontvelőből származó őssejteket használták fel, melyek a vérben keringenek. Korábbi kutatások már utaltak rá, hogy ezek a sejtek képesek új ereket létrehozni a beteg szívizomban. Az őssejtek számát növekedésserkentő gyógyszerrel növelték, mielőtt kinyerték őket, majd a rossz keringésű szívizomzatba fecskendezték. A kezelés eredményként felére csökkent a fájdalmas anginás rohamok száma.
"A teherbírásban mutatkozó különbség jelentős, különösen egy olyan betegkörben, akiket súlyosan korlátoz az állapotuk. Ez azt jelenti, hogy aki eddig csak a tévé előtt tudott ülni, az most képes normál tempóban sétálni, vagy esetleg biciklizni" - mondta Douglas Losordo professzor, a kutatás vezetője.
Az eredmények ellenére az angol szakértők hangsúlyozták, hogy a munkálatok még csak a kezdeti szakaszban tartanak, a lehetséges hosszabb távú előnyökről még nem állnak rendelkezésre ismeretek. Az eljárás kockázatokat is rejt magában: feltételezhető, hogy két betegnél is károsította a szív izomzatát, mások pedig csont-és mellkasfájdalmakról számoltak be.
A 3. fázisú kísérletekhez továbbfejlesztik majd a technológiát, egyelőre kétséges, mennyire lesz hosszútávon sikeres a kezelés.