Pajzsmirigyünk (glandula thyroidea) létezéséről talán egészen odáig tudomást sem veszünk, míg furcsa, szokatlan panaszokra nem figyelünk fel. A hízás, az aluszékonyság, a fázékonyság, a felgyorsult beszéd és gondolkodás ugyanis pajzsmirigyproblémára utal, csak úgy, mint a hasmenés vagy a fokozott izzadás. A légcső, illetve a gége előtt kétoldalt elhelyezkedő, lebenyekből álló, belső elválasztású mirigy ugyanis alul- és túl is tud működni, és ezek mindegyike jellegzetes tünetekkel jár.
A pajzsmirigy betegségeit nem szabad félvállról venni, hiszen olyan más betegségek és jelenségek előszobája is lehetnek, mint a meddőség, a vetélés, a magas koleszterin szint, a szívritmuszavarok, az elhízás vagy a depresszió .
Nyakvizsgálatra fel!
Ahogy a mell, a herék, az anyajegyek és a szájüreg rendszeres önvizsgálata is ajánlott, úgy érdemes beiktatni a sorba a pajzsmirigy otthon végzett vizsgálatát. Ehhez két "felszerelésre" van szükség: egy pohár vízre és egy jól megvilágított tükörre, amiben melltől fölfelé jól látjuk magunkat.
A következő lépéseket kell hónapról hónapra végigcsinálni:
1. Álljunk a tükör elé.
2. Egyenesítsük ki a nyak hátsó részét. Ehhez a klasszikus, sokat hangoztatott jógautasítás hasznos lehet: a fej, a tarkó és a hát egy vonalban legyen, mintha egy láthatatlan pontból húznák felfelé a fejünket. Ne keverjük össze az ádámcsutkát a pajzsmiriggyel: előbbi a nyak elülső részén helyezkedik el, a pajzsmirigy viszont lejjebb, közelebb a kulcscsonthoz.
3. Igyunk egy korty vizet.
4. Ivás közben figyeljük meg a nyak méretének változását, különösen az ádámcsutka alatti részen, a kulcscsont felett! Az ezen a területen észlelt bármilyen megnagyobbodás, duzzanat rendellenességet jelezhet.
5. Ismételjük ezt el többször!
6. Mérjük meg a nyakkörfogatot is! Ehhez szabócentivel a legnagyobb nyakkörfogatot kell megtalálnunk magunkon, a hátul legkiugróbb nyakcsigolyán "pihentessük" a centit, elől pedig a pajzsmirigylebenyeken át kell körbefogni. A mérés eredményét minden alkalommal jegyezzük fel, hogy alkalomról alkalomra össze tudjuk hasonlítani az eredményeket.
Ha az önvizsgálat során eltérést tapasztalunk, illetve ha a nyakkörfogatmérés 1 centiméternél nagyobb növekedést mutat, indokolt a háziorvost felkeresni, aki megfelelő szakemberhez irányít!
Ne feledjük, az önellenőrzés magában nem használható arra, hogy pajzsmirigybetegséget diagnosztizáljunk otthon, csupán a méretbeli változásokat tudjuk eredményesen kiszúrni segítségével.
Az időben felfedezett pajzsmirigy-betegségek jól kezelhetők, az orvosok eszköztárában számos készítmény áll rendelkezésre. Ezek segítségével a különböző súlyosságú panaszok is csökkenthetők, megszüntethetők. A pajzsmirigy alulműködése vagy éppen a hipertireózis sokszor autoimmun eredetű, ezért az is előfordulhat, hogy az időben felfedezett betegség a kezelés ellenére is súlyosbodik, ám aggodalomra ilyenkor sincs ok. Az orvosok választhatnak olyan készítményt is, amelyből többféle kiszerelés is rendelkezésre áll, így a személyre szabott dózis beállítása és annak fokozatos emelése is könnyen megoldható.