Mit mutat meg a TSH-szint és hogyan ellenőriztethetjük? A kérdésre dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája válaszolt, felhívva a figyelmet, hogy a TSH értéke önmagában nem diagnosztikus jellegű.
Mit mutat a TSH?
A TSH az agyalapi mirigy által termelt hormon, amely serkenti a pajzsmirigy hormontermelését, valamint segíti a jód felszívódását. Ha a pajzsmirigy kevés hormont termel, akkor az agyalapi mirigy több TSH termelésével kompenzál. Ha pedig túl sok a T3 vagy a T4, akkor kevesebb TSH termelődik. Normál esetben 0,4-4 mIU/l között mozog a hormon szintje, de a 2,5 mIU/l alatti érték a legideálisabb. Időseknél egy kicsit magasabb értékek is megengedettek.
Önmagában a TSH nem elég
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy önmagában a TSH-szint ellenőrzése nem elég. Ez alapján ugyanis nem lehet pontos diagnózist felállítani. A betegek jellemzően megnyugszanak, ha a laboreredményükön azt látják, hogy a TSH-szint a referenciatartományon belül mozog. A teljes képhez azonban egyéb vizsgálatokra is szükség van - főleg akkor, ha tüneteket is tapasztal a páciens.
A vérvétel során célszerű ellenőriztetni a T3, a T4 és az ATPO szintjét is - ez utóbbi gyulladásra, autoimmun betegségre hívhatja fel a figyelmet. De fontos a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata is. Előfordulhat ugyanis, hogy a normál tartományon belüli TSH ellenére is megjelennek a mirigyen göbök vagy szerkezet- és méretbeli eltérések.