Dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája mondja el a legfontosabbakat.
A kánikulát gyakran még az egészségesek sem viselik jól, hát még a pajzsmirigybetegek. Felerősödhetnek a tünetek, főleg a túlműködésben szenvedőknél, hiszen náluk gyakran jelentkezik fokozott verejtékezés, álmatlanság, és nehezen vészelik át a meleget. De az is előfordulhat, hogy nyáron túlműködésbe megy át az alulműködés, így a dózis csökkentése indokolt. Erről mindenképpen konzultáljon orvosával.
Ami mindenképpen fontos:
- kerülje a tűző napot és ha kell, tegyen magára hideg vizes borogatást
- fogyasszon napi minimum 2 liter folyadékot!
Fokozottan figyeljen a gyógyszereire is!
Természetesen elegendő gyógyszerrel kell útnak indulni: tervezzen előre, a kezelőorvos három havi adagot minden további nélkül fel tud írni. A legtöbb gyógyszer igen hőérzékeny, a nyári melegben vagy a tűző napon a nem megfelelő tárolás miatt lebomlanak. "A pajzsmirigyzavarokra alkalmazott készítmények 30 °C felett veszíthetnek hatásukból, ezért 25 °C körül kell tárolni a gyógyszereit" - tanácsolja dr. Békési Gábor.
Amennyiben autóval utazik, és megállnak valahol, előfordulhat, hogy a gépjárműben akár 60 °C is lehet a tűző napon. Tegye inkább hűtőtáskába, vagy ha megérkeznek a szállásra, a hűtőbe a készítményeket, ha nem klimatizált a helyiség. Arra is figyeljen, hogy ne kerüljön a gyógyszer hűtőakku közelébe, mert a nagyon hideg sem tesz jót a készítménynek. Éppen ezért nem szabad fagyasztóban sem tartani a gyógyszereket.
Inkább vízzel vegye be!
Bár nincs tiltott ital a pajzsmirigy gyógyszerekkel kapcsolatban, mégis lehetőleg inkább vízzel, ásványvízzel vegye be, ha olyan helyre utazik, ahol nem biztonságos az ivóvíz, inkább ásványvizet igyon, és lehetőleg ne használjon jégkockát sem. A pajzsmirigy alulműködésre adott szereket reggel éhgyomorra kell bevenni. Utána fél óráig nem lehet reggelizni, és még egy újabb fél óráig kávét inni is ellenjavallt, mert az csökkentheti a hatásosságot.