A nyak elülső részén elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk - az ádámcsutka alatt - egy U-alakú szerv, mely normál esetben akkora, mint az ember hüvelykujjának elülső perce. A pajzsmirigy pajzsmirigy-hormonokat termel, és juttat a véráramba, nevezetesen a tiroxint (T4), mely négy jódatomot, és a trijód-tironint (T3), mely három jódatomot tartalmazó fehérje. A hormon a pajzsmirigyben tárolódik, és a szervezet igényei szerinti mennyiség kerül a vérkeringésbe. A pajzsmirigy kb. 90%-ban az előbbit termeli, de a sejtekben a T4 is T3-má alakul át.
A hormonális rendszer működésének alapja, a már említett T3 és T4 hormonok termelését váltja ki. A hatás kölcsönös a kiegyensúlyozott hormonháztartás fenntartása érdekében, ugyanis a termelődő T3- és T4-hormon csökkenti is a TSH-termelést. Mérését a pajzsmirigy működésének ellenőrzésére , szűrésére, a már diagnosztizált pajzsmirigybetegségek kontrollálására használják.
A vérben az ún. szenzitív (sTSH) vagy szuperszenzitív (ssTSH) TSH vizsgálatot végzik el. Szintje egyébként a nap egyes periódusaiban is változik: a legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban. Megemelkedett értéke a pajzsmirigy alulműködésére utal, míg a csökkent TSH a pajzsmirigy túlműködését jelzi.
Normál értéke: 0.300-4.200 mU/L
A TSH megemelkedett értéke a pajzsmirigy alulműködésére utal, míg a csökkent TSH a pajzsmirigy túlműködését jelzi
T3, T4 (fT3, fT4)
A THS mellett vizsgálatuk a hormonális rendszerben beállt változások még pontosabb meghatározását szolgálja. A T4 és T3-meghatározás vonatkozhat a teljes T4 és T3 szintre, de ennél általában több információt nyújt a szabad hormon (fT4, fT3) szintjének meghatározása. A T4 és a T3 a szervezet "működési sebességét" szabályozza, ha szintjük alacsony, a szervezet működése, anyagcseréje lelassul, azaz fáradékonyság, gyengeség, fázósság, vérszegénység, székrekedés , depresszió alakulhat ki, míg ha magas, a szervezet "felpörög", azaz ingerlékenység, izzadás, súlyvesztés, szapora szívverés, laza széklet jelentkezik.
Normál értékük: T4: 12.0-22.0 pmol/L, T3: 2.4-6.3 pmol/L
Ha a normál értékektől eltérnek a kapott eredményeink, az orvosok további vizsgálatokat fognak javasolni, melyekkel egyrészt a panaszok mögött álló okokat, másrészt a probléma súlyosságát fogják felmérni. Akár alul-, akár túlműködik a pajzsmirigyünk, nagy valószínűséggel életünk végéig gyógyszert kell majd szednünk ennek kiegyenlítésére. Ettől nem kell megijedni, sőt! A gyógyszeres kezeléssel a pajzsmirigy működési rendellenességei teljesen karbantarthatók, a modern, többféle kiszerelésben kapható gyógyszerek közül pedig az orvos is könnyen kiválaszthatja azt a dózist, amellyel a betegségünk a lehető legkevesebb gyógyszer szedésével kezelhető.