Mit tehetünk? Ezt is elmondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa. A pajzsmirigy viszonylag kis szerv, ám működése az egész szervezetre kifejti hatását: a mirigy által termelt hormonok részt vesznek az emésztés szabályozásában, a kiválasztásban, a növekedésben, a szexuális és az agyi működésben is. Ebből következik, hogy a megjelenő problémák a test különböző területein okozhatnak tüneteket.
Többféle tünet eltérő intenzitással
A nem megfelelő jódellátottság miatt a pajzsmirigy gyakran nem képes megfelelően ellátni a munkáját, aminek következtében alulműködés jelentkezik. Ennek tünetei igen szerteágazóak, egyénenként eltérő időben és erősséggel alakulhatnak ki: fáradtság, székrekedés, depresszió, menstruációs zavarok, valamint akár hidegintolerancia is. Ez utóbbi a nyár végével, a hűvös esték beálltával igen jellemző probléma.
Fontos kihangsúlyozni, hogy egy-egy tünet megléte önmagában még nem elegendő a pajzsmirigy-aluműködés diagnózisának felállításához, de gyanú esetén szakorvoshoz kell fordulni.
Teljes körű kivizsgálás
A pajzsmirigy-alulműködés vizsgálata a vérből, hormonszintek maghatározásával történik, ennek során az agyalapi mirigy által termelt TSH, illetve a pajzsmirigyhormonok (fT3 és fT4) szintjét kell meghatározni, amit érdemes kiegészíteni az antiTPO-, az anti Tg-, a reverz T3- és a thyreoblobulin-szint (a teljes pajzsmirigyhormon-panel) mérésével is.
A Budai Endokrinközpont szakorvosa elmondta, hogy amennyiben magas a TSH-szint, gyanakodhatunk alulműködésre, de a TSH-érték egyénenként, életkoronként, sőt évszakonként más és más lehet. Ezért fontos, hogy a teljes pajzsmirigy-hormonpanelt elvégeztessük, valamint a laborvizsgálat mellett ultrahangvizsgálat is történjen.
Életmódváltásra lesz szükség
A betegség megállapítása esetén a háttértényezők figyelembevételével a szakorvos minden esetben életmódváltozást javasol, valamint a pontos adatok birtokában elindul a gyógyszeres kezelés hormonpótlás formájában, egyénre szabottan kiegészítve a szükséges nyomelemekkel (kiemelten jóddal, szelénnel) és vitaminokkal (D-, E-, A-). "A pajzsmirigy-alulműködés megfelelő szakorvosi kontroll és kezelés mellett jó eredményekkel kezelhető" - hangsúlyozza dr. Bérczy Judit.