A pajzsmirigy-alulműködés első tünetei könnyen összetéveszthetőek a gyomor- és bélműködés zavarára utaló betegséggel. Mivel a beteg anyagcseréje lelassul, megjelennek emésztési zavarok. A nem megfelelő bélműködés, a túlzott vízelvonás, a tápanyagok helytelen felszívódása és az ebből kialakuló állandó székrekedés pedig elhízáshoz vezet. Ha ugyanis a széklet mozgása a vastagbélben lelassul, több víz szívódik fel a székletből, amely kemény, száraz, nehezen továbbítható székletet eredményez. Ráadásul az elégtelen perisztaltika (az emésztőrendszer szükségesnél gyengébb hullámszerű mozgása) miatt a vastagbél falára méreganyagok, erjedéstermékek rakódnak le, ami puffadást, fejfájást, általános rossz közérzetet okoz. Mivel romlik a vas, a folsav és B12-vitamin felszívódása is, vérképzőrendszeri tünetek jelennek meg, leginkább mérsékelt vérszegénység formájában.
Ha a székrekedéssel egy időben jelennek meg bőrtünetek, szív- és érrendszeri problémák, idegrendszeri, csont- és izomrendszeri jelek, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, hiszen egyszerű vérvizsgálattal kimutatható a pajzsmirigy zavara. A betegség könnyen kezelhető, és minél korábban veszik észre, annál kevésbé okoz tartós szövődményt.
Jellemző bőrtünet a száraz hámlás, a tésztatapintású és vizenyős bőr, mivel pajzsmirigyhormon szükséges ahhoz, hogy a máj A-vitaminná alakítsa a béta-karotint. A bőr sápadt és sárgás lesz, a körmök megtöredeznek, a testszőrzet csökken, a szemöldök külső széle "elkopik". Tipikusak a szív- és érrendszeri tünetek, megjelenhet a magas vérnyomás is. Megváltozhat a hang is (mélyebbé és rekedtebbé válhat), továbbá nehézkessé válik a koncentráció, az emlékezés, és depresszió alakulhat ki. Akár még hallási, szaglási és ízlelési zavarok is felbukkanhatnak. A fejfájás és a zsibbadások rendszeressé válhatnak, gyakoribb lehet az izom- és ízületi fájdalom.
A betegség súlyosságától függően általában gyógyszerekkel kezelhető a pajzsmirigy-alulműködés, de az egészséges életmód rendkívül sokat lendíthet a terápián. Jódhiányos betegség esetén pótolni kell a jódot, mindazonáltal ha gyulladás okozza az alulműködést, inkább omega-3 zsírsavakat, C-vitamint, B-vitamint, cinket, vasat és rezet, valamint antioxidánsokat kell a szervezetbe juttatni.