Pubertást szabályozó hormon gyógyíthatja a májbetegséget

Brit tudósok új gyógyszert dolgoztak ki a krónikus májbetegség gyógyítására, amely gyermekeket és felnőtteket egyaránt érint.

A természetben előforduló kisspeptin hormon módosított változata hatékonyan felhasználható a nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD) kezelésére - olvasható a Journal of Clinical Investigation című folyóiratban megjelent tanulmányban . A betegség világszerte a krónikus májbetegség leggyakoribb formája, amely gyermekeket és felnőtteket egyaránt érint, és összefügg az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség növekedésével.

dsada
Az új, hormontartalmú gyógyszer képes visszafordítani az előrehaladottabb májbetegséget is. Fotó: Getty Images

A betegséget csendes betegségnek nevezik, mivel kevés vagy semmilyen tünete nincs, emiatt sokszor csak véletlenül derül ki a jelenléte. Ahogy a betegség súlyosbodik, vagyis egyre több zsír keletkezik a májban, a szerv begyullad, ami nem-alkoholos szteatohepatitiszhez vezet. Ezt követi a fibrózis és a májzsugor, amikor a máj hegesedik és visszafordíthatatlanul károsodik. A nem alkoholos zsírmáj legfontosabb kockázati tényezői a túlsúly és elhízás, különösen a hasi elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomással és magas koleszterinszint járó metabolikus szindróma, az 50 éven felüli életkor, a dohányzás. Ezek mellett bárkinél előfordulhat nem alkoholos zsírmáj, még gyerekeknél is.

A betegség kezelésére a kutatók egy új gyógyszert fejlesztettek, amely a kisspeptin nevű hormonra épül. A kisspeptin nélkülözhetetlen a pubertás folyamatának megindulásához az embernél, e nélkül nem nyerjük el saját nemünk jellegzetességeit és szaporodási képességét. Például 20 éves korunkban is úgy néznénk ki, mintha csak 12 évesek lennének. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a kisspeptin milyen szerepet játszik az egészséges és az elhízott májban . Ennek érdekében egereket etettek magas zsír- és cukortartalmú étrenddel, hogy elhízást és zsírmájbetegséget idézzenek elő. Azt találták, hogy az egerek egy csoportjának adott kisspeptin megvédte őket a zsírmáj, a szteatohepatitisz és a fibrózis kialakulásától. Míg a kontrollcsoport egerei, akik nem kaptak a hormonból, megbetegedtek.

A kutatók szerint egyértelmű bizonyítékot találtak arra, hogy a külsőleg adagolt kisspeptin hatékony védelmet nyújt a májban a zsír kialakulása ellen, valamint csökkenti a gyulladást és a fibrózist . A hormon képes volt csökkenteni a májban lerakódott zsírt és visszafordítani az előrehaladottabb betegséget is. És mint ilyen, potenciálisan kedvezően befolyásolhatja betegek millióinak egészségét és életét világszerte. A tudósok reményei szerint hamarosan megkezdődhet a klinikai kísérleti szakasz, amelyben embereken is tesztelhetik a hormontartalmú gyógyszer hatékonyságát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.