Mi okozhatja azt, hogy a nap valamely szakában köhögünk vagy tüsszögünk többet? Miután a hidegebb időszak beköszöntött, sok esetben gyanakodhatunk megfázásra vagy vírusra, de néha a magyarázat nem ilyen egyszerű - az alábbiakban a lehetséges okokat foglaltuk össze.
Reggel
A sok reggeli tüsszögésnek az allergia lehet az oka. A reflexet szervezetünk elnyomja alvás közben, úgyhogy csak ébredés után tudunk elkezdeni tüsszögni. Márpedig alvás közben is folyamatosan érnek az atkák vagy a gombaspórák, amik reggel még mindig az orrunkban vannak - ezért kezdünk el rögtön tüsszögni.
Az éjszakára bekapcsolt légkondicionáló kiszáríthatja az orrjáratokat, ami miatt az első dolgaink egyike lesz a tüsszögés.
Napközben
A napközbeni tüsszögést nagy valószínűséggel a megfázás vagy influenzavírus okozza. Ebben az esetben pedig nagyobb a hőemelkedés vagy láz veszélye is. Ezek pedig köhögést okozhatnak.
A reggeli köhögést influenzavírus is okozhatja A köhögésnek azonban van más magyarázata is. Ha például étkezés után kezdünk el köhögni, annak lehet a reflux az oka - ezt a köhögőrohamon kívül a gyomrunkban tapasztalható égő érzet is egyértelműsíteni fogja.
Ha ACE-gátlókat, a vérnyomáscsökkentők egy fajtáját szedjük, azok szintén okozhatnak hasonló tüneteket. Ezeket általában egy órával reggeli előtt kell bevenni, ezért is van az, hogy a tünetek rosszabbra váltanak napközben.
Este
Estére lesz rosszabb a tüsszögés? Vélhetően a szénanátha az oka. A pollen ugyanis napközben magasabban száll a levegőben, a hőmérséklet csökkenésével aztán a nap vége felé elkezd süllyedni, így az emberek estefelé kapják meg a pollent. Ilyenkor az olyan egyszerű dolgok is segíthetnek, mint hogy becsukjuk az ablakot, Hasznos lehet egy esti tusolás, akár hajmosással kombinálva, így pollenmentesen kerülünk az ágyba. Ha 24 órás antihisztaminokat szedünk, igazítsuk úgy, hogy lefekvés előtt 3 órával szedjük be az esti adagot, ugyanis az ilyen gyógyszereknél a beszedéstől számított 3 óra elteltével a legjobb a hatásfok.
Éjjel
Az éjszakai köhögés az asztmásoknál igen gyakori: egy felmérésben a megkérdezettek 61 százaléka nyilatkozta azt, hogy nem is tud emiatt jól aludni. Ennek magyarázata egyszerű: lélegzésünk éjfél után a leglassabb, emiatt lassabban kerül az oxigén a véráramba és lassabban is távozik el belőlünk a szén-dioxid. Ezt mindenki tapasztalja, de az asztmások kevésbé képesek megbirkózni a csökkent mennyiségű levegővel - ezért is köhögnek többet. (A köhögéssel kapcsolatban azt is tudni kell, hogy egyes allergének, például az atkák, nagy mennyiségben fordulhatnak elő a hálószobában is.)
Forrás: Daily Mail.com
A sorozat további darabjai:
Mikor fáj a feje? Más és más bajokra utal