Az egyik legfontosabb szervünk, a máj több mint félezer létfontosságú feladatot lát el a szervezetünk működése során. Részt vesz a zsír-, a szénhidrát-, és a fehérje-anyagcserében, az emésztésben, a koleszterin szabályozásban, a vérképzésben, továbbá elraktározza az A-, a B12 és D-vitaminokat. Azzal, hogy kiszűri a vérből és semlegesíti a méreganyagokat, felveszi a harcot a különböző betegségekkel – például fertőzésekkel – szemben is. Bár az egyetlen olyan belső szervünk, ami képes magát újraépíteni, ha rendszeres károsodásnak van kitéve, hosszútávon nincs esélye regenerálódni.
A sárga szín itt nem jelent jót
A működési zavarra utaló első tünetek akkor alakulnak ki, amikor a máj nem képes maradéktalanul eltávolítani a szervezetben található méreganyagokat. Erre általában gyengeség, étvágytalanság, hasmenés, hányinger, világosabb színű széklet és sötétebb színű vizelet utalnak. Ahogy súlyosbodik az állapot, viszkethet a bőr, később be is sárgulhat, akárcsak a szemfehérje, a körömágy vagy a nyelv is. A szervezetben felszaporodhat a folyadék, megdagadhatnak az alsó végtagok, illetve a testsúlycsökkenés mellett is egyre inkább kidomborodhat a hasüreg. Szintén jellemző tünet az általános izomgyengeség és a vérzékenység is: akár már kisebb sérülések hatására is erős vérzés jelentkezhet.
Szénhidrát és alkohol
A máj károsodását, a különböző kórokozók mellett, gyakran életmódbeli vagy táplálkozási szokások okozzák. Ilyen például a meggondolatlanul fogyasztott, nagy mennyiségű szénhidrát fogyasztása: ha túl sok kerül a szervezetünkbe, a felesleg a májban zsírként tárolódik el (zsírmáj), ami nagyban károsítja a működését. Ráadásul a szükségtelen mértékű szénhidrát – gyakran tetézve a mozgásszegény életmóddal – egyenes út az elhízáshoz, ami még tovább rontja a májfunkciókat.
Szintén komoly probléma az alkohol miatt kialakuló májbetegség is. A tartósan nagy mennyiségben elfogyasztott alkohol okozta megbetegedések legsúlyosabb formája a májzsugor (cirrózis), ami akár halálhoz is vezethet. Bár ez a betegség elsősorban a férfiakra jellemző, a nőkre még veszélyesebb lehet, mivel biológiai adottságaiknál fogva érzékenyebbek a romboló hatásával szemben. Esetükben a férfiaknál gyorsabban, kisebb mennyiségű alkohol hatására is kialakulhat májbetegség.
Gyógyszerek és étrend-kiegészítők
Bizonyos gyógyszerek, étrend-kiegészítők és vitaminok nagy dózisú, vagy hosszútávú fogyasztása szintén komoly működési zavarokat okozhatnak. A sokszor számolatlanul vagy indokolatlanul alkalmazott tabletták észrevétlenül roncsolhatják a májat. Éppen ezért fontos, hogy mindig tartsuk be az orvosok által előírt adagolást, valamint a vény nélkül kapható gyógyszerek esetében a betegtájékoztatójában szereplő mennyiségi korlátokat. Érdemes odafigyelni a vitaminkészítmények szedésére is: a túl magas A-vitamin bevitel ugyancsak májproblémákat okozhat. Érdemes megemlíteni azt is, hogy egyes gyógynövények – például a szájon át alkalmazott fekete nadálytő – szintén májkárosító hatásúak lehetnek.