A tünetek jelentkezése
Mindenekelőtt fel kell ismernünk, hogy a tünetek mikor jelentkeznek? A tejtermék vagy tej elfogyasztása után közvetlenül vagy maximum félórán belül, vagy akár másnap? Ugyanis ha később jelentkezik néhány megfoghatatlan panasz, akkor nem mindig tudjuk a korábban elfogyasztott ételekhez fűzni a keletkezését.
Ha röviddel a tejtermék fogyasztása után alakul ki tünet:
Tejfehérje allergia
Szervezetünk az állati eredetű tejben jelenlévő fehérjéket allergénként ismeri fel, és immunrendszerünk védekező reakciót indít ellene. A tüneteink a tej-, tejtermékek, vagy ezek valamelyikét tartalmazó étel elfogyasztásakor jelentkeznek, néhány perccel, de maximum néhány órával később.
A tejallergia azonnali jelei és tünetei a következők lehetnek:
- Csalánkiütés
- Viszketés vagy bizsergés az ajkak vagy a száj körül
- Az ajkak, a nyelv, fülek vagy a torok duzzanata
- Köhögés vagy légszomj
- Hányás
A következő jelek és tünetek, amelyek kialakulása több időt vehet igénybe:
- Laza széklet vagy hasmenés
- Hasi görcsök, puffadás
- Orrfolyás, fulladás, asztma
- Szapora szívverés, vérnyomásesés
- Súlyos esetekben akár anafilaxiás sokk
A tejben jelenlévő Kazein, Alfa-laktalbumin vagy Béta-laktoglobulin okozhatja ezeket a kellemetlen érzéseket. Laboratóriumi vizsgálattal tisztázható, hogy tényleg tejfehérje allergiások vagyunk-e.
Jobb, ha tudjuk, hogy néhány tejfehérje hő-, és enzim stabil. Ez azt jelenti, hogy a sütés-főzés során nem veszítik el allergiát okozó tulajdonságaikat!
Mi a tejallergia és mit jelent a tejintolerancia?
A tejallergiával ellentétben az intolerancia nem érinti az immunrendszert. Ha tejcukor vagy laktózérzékenység merül fel nálunk, akkor bizonyos tüneteink akár később is alakulhatnak ki, mint a valódi tejallergia esetében.
A tejcukor intolerancia oka a tejcukrot bontó enzim (laktáz) hiánya vagy nem megfelelő működése. Ha a vékonybélben a laktóz, nem tud egyszerű cukrokká bomlani, vagyis bontatlanul halad tovább a bélrendszerben, és a vastagbélben lévő normál bélflórát alkotó bélbaktériumok erjesztik meg. Ekkor a laktóz rövid szénláncú zsírsavakká és gázokká (szén-dioxid, hidrogén, metán, kénhidrogén) alakul. Vagyis ilyenkor következik be a puffadás, hasi görcsök, hasmenés, amitől olyan sokan szenvednek.
A tejcukor- vagy laktózintolerancia
A laktóz megtalálható az állati tejet (tejtermékeket) tartalmazó élelmiszerekben, így a tehén-, kecske- és juhtejben is.
Tejtermékek:
- tej
- vaj
- sajt
- krémek
- joghurt, puding
- fagylalt
De sok feldolgozott élelmiszer is tartalmazhat laktózt:
- gabonafélék
- sült ételek, például kenyér, keksz, sütemény, péksütemények
- szószok és salátaöntetek
- diétás és fehérjeturmixok
Laktózintoleranciára utal a tej, vagy tejtermék fogyasztása után, 1-2 órával később tüneteink jelentkeznek:
- puffadás
- hasfájás
- hasi görcsök
- hasmenés
De laktózintolerancia (laktózérzékenység) esetén, akár hosszan tartó panaszaink is megjelenhetnek, például bőrkiütések (ekcéma) fejfájás, ízületi fájdalom, fáradtság és koncentrálási nehézség.
A legfontosabb, hogy a kellemetlen tünetek felismerése után forduljunk orvoshoz, aki a laboratóriumi vizsgálatok után felállítja a diagnózist. Fontos, hogy nem kizárólag a tejtermékek okozhatnak hasi diszkomfort érzéssel, haspuffadással, hasmenéssel járó panaszokat. Ezek a tünetek akár más, súlyosabb betegségeket is jelezhetnek, melynek kivizsgálása szakorvosi feladat.