Az asztma a légutak egyik leggyakoribb krónikus gyulladásos betegsége. Világszerte közel 300 millió ember szenved tőle az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései alapján. Magyarországon az össznépesség 2-3 százaléka érintett. A tényleges betegek száma ennél jóval nagyobb, sokan ugyanis más betegségek tüneteként azonosítják az asztma jeleit, vagy egyszerűen csak a korra fogják a teljesítőképesség csökkenését.
A National Jewish Health legújabb kutatása alapján az átlagember csupán a legjellegzetesebb két tünet alapján azonosítja az asztmát, ezért sokan nem is fordulnak orvoshoz miatta. A megkérdezettek 89 százaléka felismerte a nehézlégzést , mint a betegség tünetét, 85 százalék pedig a sípoló, ziháló levegővételt is ide sorolta. Jóval kevesebben tudták ugyanakkor, hogy az asztma tünete lehet az állandó köhögés (65 százalék), a mellkasi fájdalom (54 százalék), a legkevesebben pedig a rossz alvást kötötték össze a betegséggel (51 százalék).
Ezek az emberek általában a betegség enyhébb, perzisztáló csoportjába tartoznak. Tüneteik is ritkábban, körülbelül hetente jelentkeznek. Nagyon komolyan kell ugyanakkor venni őket, hiszen a végzetes kimenetelű, fulladásos rosszullétek is nagyobbrészt ezekre a betegekre jellemzőek. Sokuk számára csak a hosszan elhúzódó köhögés, vagy fizikai terhelés hatására kialakult légzési nehézség ad okot, hogy orvoshoz forduljanak.
A mai gyógyszereknek köszönhetően szerencsére az asztmásoknak sem kell lemondaniuk a sport örömeiről . Inhalációs úton a szteroidok közvetlenül a gyulladt területre juttathatóak, így csökkentve a tüneteket és a lehetséges mellékhatásokat. Ésszerűen, saját korlátaink kitapasztalásával az aktív testmozgás sem összeférhetetlen az asztmával.
Forrás: EurekAlert